Представници Удружења „Ивент индустријa” Србије, која окупља организаторе догађаја и сличних прослава, поручили су на јучерашњем протесту да разговори са властима морају да почну што пре и подсетили да се налазе у веома тешком положају. Симболично, испред зграде Владе и министарстава у Немањиној поставили су столице на којима су били ланци и катанци.
– Пре више од десет месеци, 15. марта, неко је закључао целу једну привредну делатност и негде изгубио кључ и заборавио на неколико стотина фирми, неколико хиљада запослених, неколико десетина хиљада чланова њихових породица. Понављамо, већ више од 10 месеци! Тај кључ хитно мора да се нађе – навели су.
Поштују, како су истакли, то што је држава директним секторским мерама у више наврата помогла хотелијерима, угоститељима и туристичким агенцијама.
– Сви они нешто раде, само је нама рад забрањен, а од помоћи нема ни трага ни гласа – указали су и додали да су свесни опасности које носи вирус корона и да не траже дозволу да раде, већ да се створе услови за то онда када број заражених знатно мањи, односно од априла када се очекује позитиван утицај вакцинације на пандемију. За овај посао, како су навели, потребне су припреме од неколико недеља или месеци.
Организација свадби, подсетили су, није делатност у којој неко може данас да донесе одлуку да се почиње са радом од сутра, као што је случај са кафићима и ресторанима.
– Ако се сада не направе јасни услови, мере превенције и заштите под којима ћемо моћи да радимо уз сва ограничења која се примењују, на пример, у ресторанима и баровима, постоји велика бојазан да ће се широм Србије свадбе обављати без икаквих мера заштите и без било какве фискалне евиденције – упозорили су на јучерашњем скупу.
Када функционише ова делатност, подсетили су они, на добитку су и многе друге привредне гране. Пре свега производња и прерада хране, производња и трговина пићем, ресторани, кафане, хотели, превозници, мала привреда... Ивент индустрија у Србију годишње доведе више од 800.000 гостију, то је оквирно једна четвртина од укупног броја туриста, сматрају, а процењује се да од тих гостију наша земља заради око 300.000.000 евра годишње.