Једна од најцитиранијих мисли из чувеног романа „Идиот” Фјодора Достојевског гласи: „Лепота ће спасити свет”. Наравно да чувени руски писац притом није мислио на мишиће или облине већ је подразумевао естетику у античком смислу, пре свега као изузетну врлину и доброту.
Сведоци смо да се на нашим телевизијама култура забаве своди на ситуације са лошом комуникацијом или истицањем мана или, још чешће, простаклука и вулгарности. Прошлу недељу обележила су два ТВ садржаја која враћају наду. РТС емитује радним данима нову играну серију „Камионџије д.о.о.”, која није пуки омаж серијама о возачима Паји и Јарету које су прво 1973. а потом и десет година касније (под насловом „Камионџије поново возе”) освојили публику свих генерација. Мало је оних који не знају музичку нумеру Петра Танасијевића „Камион шестотон” о ”два возача мало јача која седе иза управљача”. Главни јунаци из „Камионџија д.о.о.”, за које је сценарио неколико месеци пре смрти написао Гордан Михић, су Жића и Баја. Њихове улоге су поверене Тихомиру Станићу и Ненаду Јездићу а у серији игра још стотинак глумачких имена. Гледаоци нису одолели овој причи о два „мала човека”, који имају различита искуства, нарави и интересовања али им је заједничко то што су поштени, верују у пријатељство и без размишљања помажу сваком коме је помоћ потребна. Као што су се Паја и Јаре борили са пропашћу свог предузећа седамдесетих година прошлог века, тако Жићу и Бају муче савремени изазови.
У понедељак, 4.јануара нација је навијала за такмичаре у квизу „Потера”. Њима је пошло за руком да освоје 1.080.000 динара, које ће поделити на равне части. Овај квиз који је осмислио Британац Бредли Волш, глумац, ТВ водитељ, комичар и бивши фудбалер, редовно је у самом врху гледаности и у Србији. Ово издање у ком су три студента и професор информатике из Шапца показали не само завидно знање из различитих области већ и колегијалност и лепо васпитање представљало је право уживање за гледати. Арсеније Арсић и Бојан Милошевић, студенти економије, Синиша Вулић, будући историчар и професор Дарко Вучићевић укрстили су знање са „трагачем” Жарком Стевановићем, младићем који се од детињства такмичи у квизовима а победник је и светског квиз шампионата.
Квизови су, још од почетака телевизије у СФРЈ били омиљени програм, у којем су гледаоци много тога научили и тестирали своје знање из различитих области. Својевремено су победници квизова били прави јунаци и ТВ звезде а још увек се памти да је победник „Квискотеке” био Предраг Марковић или у квизу који је водио Мића Орловић брачни пар Рељић са Новог Београда… У конкуренцији ријалити програма и самопрокламованих звезда, слава шампиона квизова траје незаслужено кратко. За то је крива и телевизија, која се не потруди да причама о њима, о начину на који памте информације и интересовањима, едукује гледаоце о важности знања. Због тога ће деца и даље своје паметне и радознале вршњаке називати „штреберима”.