Нова санитарна депонија у Винчи требало је да буде отворена још 30. септембра, али се то по свему судећи неће догодити ни четири месеца касније, односно 31. јануара како је последњи пут најављено. Извесније је да ће нова депонија бити отворена тек у марту. До кашњења је, како се незванично чује, дошло због застоја у пословима предузећа „Енергопројект Нискоградња”. Како у овој фирми тврде, радове су успорили временски услови и појава клизишта на старој депонији.
Због тога се и депоновање смећа обавља у отежаним околностима. Потребно је на постојећој депонији одредити простор за одлагање 1.500 тона смећа дневно које неће додатно утицати на клизиште. Колико ће то стара депонија издржати, видеће се ускоро.
„Бео чиста енергија” и град су се споразумели да нова санитарна депонија у Винчи почне да ради од 31. јануара, рекли су у Секретаријату за заштиту животне средине.
– До тада је „Бео чиста” имала обавезу да заврши неопходне послове за почетак рада нове депоније и обезбеди дозволу за управљање отпадом од Министарства за заштиту животне средине. Планирано је да 31. јануара крену са радом постројења за третман грађевинског отпада и процедних вода, знатан део унутрашњих саобраћајница и нова пријемна рампа са мерним вагама на улазу у комплекс – наводе у секретаријату.
Почетaк рада нове санитарне депоније првенствено зависи од поштовања уговорених рокова приватног партнера „Бео чисте”, односно главног извођача радова, „Енергопројект Нискоградња” а.д.
– Пројекат изградње нове депоније у Винчи је врло комплексан, први овакве врсте, и као такав значајан за град јер води ка трајном решењу потпуно неуређене градске депоније на коју се деценијама одлаже градски отпад. Ангажован је велики број пројектаната, извођача радова и подизвођача. Наша фирма по систему „кључ у руке”, кроз уговор са инвеститором „Бео чиста енергија” обавља један део радова на депонији и то онај који се односи, у првој фази, на проширење постојеће депоније и изградњу објеката инфраструктуре. Ова фаза радова приводи се крају, урађено је око 90 одсто планираног па се очекује да посао буде завршен у току марта – кажу у „Енергопројекту”.
Тренутно је највећи проблем, барем што се „Енергопројекта” тиче, клизање постојеће депоније које угрожава део изведених радова, а где су одређене послове санације клизишта урадиле фирме које ангажовао главни инвеститор. Осим тога, суочили су се и са одређеним неопходним изменама пројектне документације.
– Све ово, уз проблеме уласка у зимски период и одређених парализација сектора због пандемије вируса корона, изазвало је одређена оправдана кашњења радова, која се успешно приводе крају – кажу у „Енергопројекту” и напомињу да је до сада на овим радовима било ангажовано око 200 радника.
Друга фаза укључује радове на постојећој депонији, њено обликовање, покривање, хумузирање са изградњом мреже за каптирање гасова. Ова фаза још није почела, а планирано ја да се заврши у јулу 2023. године.
Из предузећа „Бео чиста” одговори на питања о датуму отварања нове депоније и току радова су изостали.
До отварања нове депоније највећи терет посла пашће, изгледа, на „Градску чистоћу”. Они ће морати да се сналазе и одлажу отпад на стару депонију, али тако да јој додатно не поремете „статику”. То ће бити прави подухват, ако се у обзир узме да је крајем децембра велики део ове депоније и саобраћајница крај ње „отклизао” ка Дунаву и постројењу за процедне воде.