Председник САД Џозеф Бајден наложио је обавештајним службама да поново прочешљају приче о руским хакерима, Алексеју Наваљном и наградама за убијене америчке војнике у Авганистану. Доналд Трамп је четири године свог мандата провео везаних руку због тога што су демократе тврдиле да је у његовој победи била пресудна руска улога. Упућени извори кажу да због наводног тровања Наваљног није хтео да одобри санкције Москви, а прошле године је тврдио да га обавештајне службе нису информисале о томе да су Руси плаћали за нападе на америчке војнике у Авганистану – пошто информације нису биле веродостојне.
Али зато је „Њујорк тајмс” све знао о тој причи средином прошле године: Главна обавештајна управа (ГРУ) плаћала је борцима блиским талибанима за успешно извршене нападе на америчке војнике и друге припаднике НАТО снага, иако се није знао тачан број на тај начин погинулих војника. Ову причу су демантовали и Руси и талибани. Ови други фундаменталисти су саопштили да све своје акције финансирају из властитих извора и да не нападају Американце откако преговарају с њима о повлачењу.
ЦЕВ КАО ПОЛУГА: Завршила се ера у којој је један амерички председник имао против себе мејнстрим медије и половину државног апарата, и у којој се могла чути његова, за многе уши, скаредна тврдња да „Њујорк тајмс” лаже. Истовремено је будући амерички државни секретар Ентони Блинкен у Одбору за спољне односе Сената назвао Русију хитним изазовом за САД. Сада ће на делу поново бити синергија председничке администрације, свих служби и медија, па се може очекивати да ће Кремљ бити затрпан „необоривим доказима”.
Због хапшења руског опозиционара, парламентарци ЕУ затражили су проширење санкција против Русије и заустављање грађевинских радова на гасоводу „Северни ток 2”. Лидер посланичке групе народњака Манфред Вебер, Немац из ЦСУ, обелоданио је да је цевовод најмоћнији инструмент који постоји против Русије и да је зато готово несаломива полуга за производњу притиска. Немци су једва дочекали да виде леђа Трампу, надају се добрим односима с Бајденовим тимом и очекују разумевање за заједнички пројекат с Русима који је од виталног економског значаја.
ФОРТУНА КРУЖИ: Зато немачки министар спољних послова Хајко Мас мисли да америчке екстериторијалне санкције нису у реду и најављује разговоре с новом администрацијом. „Разговараћемо међусобно и то је разлика у односу на претходну владу. О томе смо сазнали из медија”, рекао је он. Указ о санкцијама које је Бајден потписао првог дана против власника руског брода „Фортуна”, који би требало да положи цеви у данским водама – нису охрабрујући потез који указује на разумевање европских партнера.
Поготово што европски посланици захтев за обустављање преосталих радова на цевоводу нарочито упућују националним и регионалним владама, што значи Немачкој. Већ сутра ће министри спољних послова у Бриселу разговарати на ту тему, а одлука ће бити донета само ако Наваљни буде на дуже време задржан у притвору. Балтичке државе су прве упутиле позив за одлучне дипломатске мере против Русије и изазвале одлагања посете шефа спољних послова Ђузепа Бореља Москви планирану за почетак фебруара.
ЂАВО ЈЕ У ДЕТАЉИМА: Руси су ухапсили Наваљног формално због тога што је кршио условну казну у случају проневере око 500.000 евра у два кривична случаја. Крајем децембра стављен је на листу особа за којима је расписана потерница јер је требало периодично да се јавља руским властима, а био је у Немачкој после наводног тровања. Правосудни органи се позивају на чланак у угледном медицинском часопису „Лансет” од 22. децембра, у коме није потврђено његово тровање и према коме се Наваљни сматра здравим од 12. октобра, што значи да је могао да се појави у Москви раније, а не пошто је већ издата потерница.
И америчка амбасада у Москви игра на детаље. Као и приликом претходних великих протеста у Москви, поново је на својој интернет страници поставила мапу с локацијама, сатницом окупљања и маршрутом којом ће се кретати демонстранти који траже ослобађање Наваљног. Званично, мапа је постављена како би амерички грађани избегли гужву и непријатности на московским улицама. Због скупова који су најављени у руским градовима и у неким светским престоницама као подршка, у суботу су наводно блокиране и друштвене мреже. Званична Москва сматра ова упутства вашингтонским подстицањем протеста у земљама у којима им се не допадају владе, али опасна игра се ипак води на њеном терену и значи даље подизање улога.