Доласком Александра Вулина на место министра унутрашњих послова и пресељењем Небојше Стефановића у сектор одбране, извршене су многе кадровске промене у полицији, смене, унапређења, прекоманде као и одласци људи од поверења бивше државне секретарке МУП-а Дијане Хркаловић.
Смена начелника Полицијске управе за град Београд Милана Станића и повратак Веселина Милића на чело београдске полиције обележили су нове промене у МУП-у.
Након што је две године саветовао директора полиције, а потом и председника Вучића о питањима у вези с организованим криминалом, Милић је враћен на позицију на којој је био од 2013. до 2018. године. Многи полицајци су поздравили ову промену јер сматрају да је Веселин Милић професионалац који ће ефикасно водити београдску полицију. Ипак, колико ће се ефектним показати овај потез, остаје да се види. Српска полиција тренутно је пред великим изазовима у временима када се рат мафијаша одомаћио на улицама Београда.
Веселин Милић ужива велику популарност међу београдским полицајцима и они су с радошћу дочекали његов повратак за начелника, каже за „Политику” Вељко Мијаиловић, председник Полицијског синдиката Србије (ПСС).
„Због професионалног односа према служби, држави и грађанима Милић није одговарао одређеним структурама у време кадровања Дијане Хркаловић и министра Небојше Стефановића. Наше претпоставке су да је због тога и смењен, а потом је прошао разне нападе и покушаје дискредитације”, истиче Мијаиловић.

Осим Београда и Нови Сад је добио новог човека на челу полиције. Начелник Полицијске управе Нови Сад Милорад Шушњић смењен је почетком септембра прошле године, практично у тајности. Решење о његовој смени датирано је на 1. септембар, али му је уручено половином месеца, наводно због тога што је у претходном периоду био на годишњем одмору. Није било званичних информација о томе зашто је до ове смене дошло. Међутим, спекулисало се да је конкретан разлог његове смене случај бруталног пребијања младића у Новом Саду крајем августа, за које је јавност сазнала тек након објављивања видеа на друштвеним мрежама. Пребијање младића у Јеврејској улици, за које је оптужен Иван Контић, десило се само неколико дана пре формалне смене начелника полиције. Ипак, познаваоци ситуације у Новом Саду кажу да његова смена није директно повезана с тим догађајем јер се већ неко време „кувало” да ће Шушњић бити разрешен дужности. За новог начелника новосадске полиције постављен је Слободан Малешић из Пријепоља. Наш саговорник из новосадске полиције каже да је Малешић увео ред у град и да становници Новог Сада то примећују, нарочито када је реч о саобраћају у граду. Једина критика која му је упућена је то што није рођени Новосађанин.
Вељко Мијаиловић додаје да је смена Шушњића одличан потез јер је, како истиче, и он био један од људи под патронатом Дијане Хркаловић. „Доласком Малешића у Нови Сад јавност примећује да је безбедносна ситуација у том граду потпуно стабилна. Генерал Малешић је, према изјавама полицајаца с којима сам у контакту, озбиљно извршио опсервацију и предузео мере сузбијања сваке врсте криминала у граду. Одређене особе су приведене правди, а решено је и убиство из 2017. године”, истиче Мијаиловић.
У Нишу је 11. јануара смењен начелник саобраћајне полиције.
Министар полиције Александар Вулин одржао је тог дана састанак с начелником и руководиоцима Полицијске управе у Нишу, на коме су анализиране све активности које је полиција предузела поводом саобраћајне несреће 4. јануара. Нишлије су тада масовно протестовале тражећи оставку начелника. Протесте је покренула саобраћајна несреће у којој су погинули дечак од 12 година и четрдесетосмогодишњи мушкарац када је на њих великом брзином налетео возач „аудија”.
„Без обзира на све што се десило у Нишу, начелник саобраћајне полиције је коректно радио свој део посла. У Нишу су кубурили с кадровима, конкретно мањи број саобраћајаца. Ми као служба морамо да разумемо и глас народа”, закључује Вељко Мијаиловић. Након серије обрачуна на улицама у Новом Пазару, потпуковник полиције и заменик начелника у ПУ Нови Пазар, Миљан Николић смењен је крајем децембра 2020. иако је на ту позицију доведен два месеца пре тога. Две пуцњаве у року од три дана средином децембра на улицама Новог Пазара проузроковале су појачано присуство полиције и Жандармерије у граду.
Сања Димитријевић смењена је с места начелнице Полицијске управе у Зајечару, а на чело те установе почетком децембра прошле године дошао је Саша Станимировић. Он је пуковник полиције који је на ту дужност упућен из Београда, где је обављао посао помоћника начелника Управе полиције МУП-а Србије.
Срђан Лазић смењен је с функције начелника Полицијске управе Пожаревац, а на његово место постављен је Александар Василијевић, који је ступио на дужност 21. децембра прошле године.
Из министарства унутрашњих послова је отишла и Биљана Поповић Ивковић, државна секретарка МУП-а у мандату Стефановића, као и шеф кабинета и начелница сектора за људске ресурсе Катарина Томашевић.
Сви полицајци с којима смо разговарали у вези с новим кадровским променама у МУП-у поздравили су поменуте промене и уверени су да ће се у будућности видети и резултати повратка професионалаца на чело службе.