ПРЕТОРИЈА – Јужноафрички председник Сирил Рамафоса осудио је данас богате земље да су „приграбиле” за себе вакцине против коронавируса, и упозорио против сваког национализма у стратегији набавке вакцина.
„Богате земље света грабе те вакцине. Ми их позивамо да ставе на располагање вишак наручених и чуваних доза”, рекао је он у видео обраћању на светском економском форуму Давос који се ове године одвија виртуелно.
Они који имају средства да набаве до четири пута више вакцина него што је потребно њиховом становништву одбацили су страни сиромашне земље, додао је он.
Слична упозорења упутила је и Светска здравствена организација, против такозваног „вакцинског национализма”. Шеф СЗО Тедрос Аданом Гебрејезус позвао је богате земље да ставе на располагање сиромашним вишак њихових доза вакцина преко механизма Ковакс, успотављеног ради равноправне расподеле вакцина у свету, јавља Бета.
Преко тог механизма требало би да се вакцинише 10 одсто становништва афричког континента ове године. Друге вакцине треба такође да стигну преко Афричке уније, која се обавезала да ће набавити 270 милиона доза афричким земљама.
Међутим Рамафоза, који је сам покренуо ту иницијативу док је био председник Афричке уније, рекао је да та иницијатива за сада има само „маргинални успех”.
Званично ће Јужна Африка, најтеже погођена земља коронавирусом на континенту, платити своје прве вакцине добијене директним преговорима владе и лабораторије АстраЗенека, и то два и по пута скупље него земље ЕУ.
ЕУ је недавно објаснила да је од почетка финансијски подржавала развој те вакцине, и пре него што је имала гаранцију о њеној ефикасности.
Већина афричких земаља које су биле релативно поштеђене у првом таласу пандемије, сада пролазе кроз други, јачи талас. Појава нових варијанти вируса, укључујући сој откривен у Јужној Африци који се сматра заразнијим, такође је повећала јуриш на вакцине.
Према проценама, Африци ће бити потребно 1,5 милијарди вакцина да вакцинише 60 одсто својих 1,3 милијарде становника, по цени која се креће између 5,8 и 8,2 милијарде евра.