Европска унија у јеку пандемије вируса корона, разрађује перманентни програм биолошке одбране од евентуалног следећег насртаја патогених вируса: познатих или непознатих. Нови биоодбрамбени програм биће трајни подухват приватног бизниса и јавног сектора. Нећемо више бити неспремни пред вирусима, саопштила је јуче Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије (ЕК) у обраћању учесницима 51. (виртуелног) самита Светског економског форума из Давоса. ЕУ истовремено не одустаје од својих орочених „зелених” планова за будућност од 2030. до 2050. године, али се веома пита о профилу пословних планова појединих фирми које су више него профитирале у овој пандемији, поручила је Фон Лајенова. Улога дигиталних платформи у недавном упаду демонстраната на Капитол хил, и понашање фармако-фирми произвођача вакцина примери су које је фон дер Лајенова поименично споменула јуче. Одлука „Твитера” да суспендује налог Доналда Трампа, ипак представља озбиљно мешање у слободу изражавања, те као таква никако не би смела да буде заснована само на правилима појединачне компаније, нагласила је Фон дер Лајенова.
„Поједине глобалне компаније стекле су исувише велику друштвену улогу и моћ током пандемије короне. Дигиталне мегафирме морају да сносе одговорност не само за промоцију слободе говора и пословне конкуренције, већ и за утицај који имају на демократију, безбедност и квалитет информација јавности. Од дигиталних фирми очекујемо далеко већу отвореност, посебно око начина на који су постављени њихови алгоритми. ЕУ је спремна и позива нову америчку администрацију да заједничким снагама формулишемо правила за дигиталне платформе: од заштите података до заштите стратешких инфраструктура, правила која би важила за цео свет. Eвропа је истовремено спремна да се постави као глобална раскрсница за развој вештачке интелигенције”, предложила је Фон дер Лајенова. На њеном „тапету” нашле су се јуче и неименоване компаније, произвођачи цепива против короне.
„Фирме које су на таласу силних инвестиција ЕУ у рекордном року произвеле вакцине, сада морају поштовати своје уговорне обавезе. Морају доставити цепива”, упозорила је Фон дер Лајенова.
Визију света у доба короне и стазе излаза из двоструке здравствено-привредне кризе, из угла најјаче европске економије представила је одлазећа немачка канцеларка Ангела Меркел.
Пандемија короне довела је свет у егзистенцијалну кризу, и разголитила слабости развијеног света, упозорила је јуче Меркелова. Канцеларка није крила дилему око тога да ли је свету сада неопходан „капитализам свих актера” парадигми која је и наслов најновије књиге Клауса Шваба, оснивача СЕФ-а. Треба ли нам бољи капитализам, или одлучност и енергија да спроведемо оно чему смо се одраније обећали, упитала је Меркелова. Према њеном уверењу, пандемија је указала да је свет међусобно толико испреплетен и повезан, да окретање само себи и својим темама, данас није део рецепта за излазак у постковид свет.
„Време је за озбиљна преиспитивања. Једна од неминовних тема је и питање суверенитета које је у жижу дошло са ломом глобалних ланаца снабдевања од избијања пандемије. Наиме, ако смо годинама живели у уверењу да је код нас све како треба и подмирено, ослоњени на ланце снабдевања неким стратешким артиклима са стране, ова криза отворила је питање колико је солидан садашњи привредни и индустријски глобални поредак”, нагласила је Ангела Меркел.
Немачка канцеларка поручила је развијеним земљама да се не заносе да ће ако вакцинишу само своје становништво, бити имуне од глобалне пошасти која очигледно мења свет. Богатији део света мора да пружи више земљама у развоју и подстакне дистрибуцију вакцина свима, казала је Меркелова.
Питање је да ли велике, успешне фирме на заједничком путу света из ковид кризе, треба да стекну нову улогу, и онда какву. Вагање односа држава, компанија и цивилног сектора, вечно је питање, проценила је Меркелова.
У кратком осврту на међународну сцену, она је нагласила да је веома задовољна недавно постигнутим трговинским споразумом ЕУ–Кина који уноси „нови квалитет у наше односе”.
„Председник Си Ђинпинг и ја слажемо се око значаја глобалне улоге Г-20, као и нужности мултилатерализма у међународним односима. Нисмо сасвим на истим таласним дужинама, када се у оквиру теме мултилатерализма постави питање где је црта која означава мешање у унутрашње теме других”, објаснила је немачка канцеларка.
А, француски председник Емануел Макрон јуче је био сигуран да све указује на то да свет улази у нову еру глобализације.
„Капитализам и тржишна економија показали су се у претходним временима као успех, али та ера је иза нас. Тај модел постаје непримерен новонасталим изазовима. Преображаји глобалног поретка у ери четврте индустријске револуције, климатских промена, пандемије... постају нужност. Ипак, верујем да ће приватна својина, сарадња као принцип удруживања и одбрана индивидуалних и колективних слобода, остати параметри људског друштва и у постковид будућности”, изјавио је Макрон, јуче на виртуелном самиту СЕФ-а.