Помоћ за 1,7 милиона пензионера у Србији од око 110 евра (по 30 у мају и у новембру, плус још 50 евра посебно) коју је најавио председник Србије Александар Вучић, поздрављају готово сва пензионерска удружења. Иако термин у коме би требало да добију тих додатних 50 евра још није обелодањен, у пензионерским савезима и удружењима признају да су очекивали скромнију помоћ, попут оне с краја прошле године када су добили од 3.000. до 5.000 динара. И притом нису очекивали да ће помоћ бити линеарна, већ да ће је примити само најугроженији.
Ђуро Перић, посланик ПУПС-а у Скупштини Србије, каже да је добро што држава наставља да брине о пензионерима и што овог пута најстарији нису понели цео терет пандемије, као што је био случај с економском кризи када су им пензије четири године биле умањене.
„У околностима у којима живимо скоро годину дана, што се у великој мери одражава на привреду, прилив пара и долазак страних инвестиција, свака помоћ је добродошла. Новчана помоћ за најсиромашније и те како је важно”, каже Перић и додаје да – док пандемија не прође – није реално очекивати решавање питања надоградње швајцарске формуле која би гарантовала да пензије не падају испод 50 одсто од просечне зараде.
Проф. др Андреја Савић, председник Савеза пензионера Србије, поздравља најављену помоћ од 110 евра, али указује да пензионери такође очекују да добију обећану помоћ у лековима и витаминима, јер је реч о најрањивијој категорији становника.
– Ова нова новчана помоћ не улази у основицу за обрачун пензија, али у оваквим околностима није реално очекивати више – указује Савић и додаје да је тешко рећи да ли ће швајцарска формула бити унапређена, већ је реалније очекивати да ће то питање доћи на дневни ред тек када се привреда у потпуности опорави.
Јован Тамбурић, председник Удружења синдиката пензионисаних војних лица, међутим, сматра да је овај новац требало да заврши на рачуну оних којих примају мање од 100 евра месечно, а таквих је скоро 270.000.
„Новац који ће ове године у висини од око 30 милијарди динара бити подељен пензионерима доказује да држава има пара за повећање најниже пензије и укидање дискриминације пољопривредних пензионера који примају најниже или испод најниже пензије. Дакле, има новца, али се – уместо на повећање најниже пензије за више од 450.000 пензионера који примају мање од 18.000 динара – паре бацају ’из хеликоптера’ и онима који не живе толико тешко”, истиче Тамбурић.
Подсећа да пољопривредних пензионера који примају до 10.000 динара има 103.994, а да просечна пензија износи 11.893 динара и њу месечно добија још 163.148 њих, дакле скоро 270.000 особа. Мање од износа најниже пензије, према статистици ПИО фонда, од новембра прима 201.023 пензионера. А када се сабере број пензионера фонда самосталних делатности, запослених и пољопривредника најнижи износ пензије прима укупно 239.876 особа.
– И поред веома често понављане оцене да су пензионери допринели финансијској консолидацији државе наводно пристајући на привремено смањивање пензија у периоду од четири године још увек нико из државе не помиње када ће се те умањене пензије надоместити оштећеним пензионерима – закључује Тамбурић.