Више од половине жена у Србији осетило је на својој кожи неки облик насиља током живота, док је у претходних годину дана свака шеста жена старија од 65 година била жртва овог насиља, показало је најновије истраживање Црвеног крста Србије и Црвеног крста Аустрије под називом „На ничијој земљи” – родно засновано насиље према старијим женама у Србији. Студија која је део пројекта „Оснаживање старијих жена: превенција насиља путем мењања друштвених норми у Србији” рађена је на узорку од 2006 жена, од 18 до 74 године, такође је упозорила да су партнерском насиљу највише изложене старије жене на селу, као и оне које живе у Војводини, док се најниже стопе насиља бележе у јужној и источној Србији. Сиромаштво повећава ризик од партнерског насиља а међу женама нижег социоекономског статуса, чак 46 одсто је искусило неки облик партнерског насиља током живота, у поређењу са 12 одсто материјално ситуираних жена. Рани брак такође увећава ризик од насиља – чак 41 одсто жена које су се удале пре пунолетства, претрпело је партнерско насиље.
– Циљ овог истраживања био је да откријемо колики број жена је током живота био изложен родно заснованом насиљу, а посебно су нас занимала искуства старијих, због чега је узорком било обухваћено 448 жена између 65 и 74 године. На жалост, ова студија је показала да је и партнерско насиље веома распрострањено међу старијим женама – око 40 одсто њих доживело је неки облик насиља од садашњег или бившег партнера од своје 15 године, док је у претходних годину дана то искуство имало 7,7 одсто жена. Преко половине њих искусило је неки облик насиља током живота од особе која није била њихов партнер, а као најтежи облик непартнерског злостављања жене су пријављивале претње физичком силом, шамаре, гурање и покушај принуде на сексуални однос. Најчешћи починиоци били су пријатељи, познаници, чланови породице или шире родбине, али и колеге на послу – нагласила је Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић навела је да је према подацима Републичког завода за социјалну заштиту, број пријава насиља старијих грађана у 2019. порастао за готово 80 одсто у односу на 2015. годину – 73 одсто пријава подносе жене, што указује да је реч о родно заснованом насиљу. Жене су чешће жртве и економског злостављања у свим старосним категоријама, а више је него удвостручен и број пријава сексуалног насиља над старијим особама – у 2015. било је 14 пријава, док је у 2019. забележено 36 пријава.
– Један од узрока већег ризика од насиља старијих жена у односу на старије мушкарце су устаљени обрасци понашања и родне разлике током целог живота, а не само у старости. Због тога је потребно да се предузимају различите мере у охрабривању целокупног друштва, али посебно жена свих узрасних категорија водећи рачуна о специфичностима старијих жена, да насиље препознају и о њему не ћуте – закључила је Бранкица Јанковић