Питање где је споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине 1990–1999, који се налазио на Савском тргу, у некадашњем споменичком комплексу испред зграде где је смештен и Дом ратних војних инвалида, добило је коначно одговор – налази се у магацину Завода за заштиту споменика културе града Београда.
Тај споменик је са старе локације уклоњен због реконструкције Савског трга, али би, како сазнајемо, обележје могло да буде постављено на углу улица Немањине и Сарајевске, испред Железничког музеја. Да ли ће бити постављено исто обележје или ће се радити потпуно ново, знаће се за десетак дана када се сагледају сва предложена решења. То је потврдио и Жељко Васиљевић, председник Удружења ратних војних инвалида Србије, који су и иницирали постављање споменика јединственог у Србији. Посвећен жртвама и браниоцима у периоду од 1990. до 1999. године, отворен је 24. марта 2012. и био је део споменичког комплекса на Савском тргу.
– Када је најављено да ће се радити реконструкција трга позвали су нас из града Горан Весић, заменик градоначелника, и Марко Стојчић, главни градски урбаниста, и објаснили нам шта је све предвиђено да се ради на овом простору и због чега се споменик не би уклопио у нови концепт. Усагласили смо се да буде уклоњен. Постојала је идеја да буде премештен испред хотела „Асторија”, али се од тога одустало. Као нова локација предложен је парк прекопута споменика Гаврилу Принципу, односно сквер испред Железничког музеја. Пристали смо на то, али смо изразили жељу да то не буде пуко преношење постојећег споменика, већ да се уради достојно обележје посвећено жртвама и браниоцима – прича Васиљевић.
За сада, како каже, постоји један идејни пројекат, а у реализацији су још два. Тек када све буде размотрено изабраће се онај по коме ће се споменички комплекс градити.
– Да ли ће овај постојећи споменик бити уклопљен у неки нови или ће се градити неко сасвим другачије обележје, то је већ одлука надлежних. Које ће решење да буде прихваћено требало би да се зна за десетак дана, а ако све буде како треба можда око 28. јуна споменик буде и постављен – каже Васиљевић.
Борба за овај споменик трајала је годинама пре него што се он нашао на Савском тргу.
– Ми смо готово деценију пре тога покушавали да ову нашу идеју спроведемо у дело. Само са Даницом Драшковић која је тада била задужена за ову област имали смо тридесетак састанака, али на вољу да се ово уради нисмо наишли. Тек када је председник Скупштине града постао Зоран Алимпић добили смо потребно разумевање. Постављање споменика, односно уређење овог споменичког комплекса, јер је обележје било само један његов део, одобрио је и тадашњи градоначелник Драган Ђилас – прича Васиљевић.
Многи се сећају и да само отварање није прошло без инцидената. Било је различитих оспоравања, од тога да на споменику нема имена жртава, да нема крста, да није довољно упечатљиво. Али споменик је ипак опстао на том месту све до почетка радова на Савском тргу. Његово премештење одобрено је на седници Скупштине града 29. августа 2019.
О новој локацији – паркићу на углу улица Немањине и Сарајевске – своје мишљење дао је Урбанистички завод града Београда, а сагласност су тада потврдили, како стоји на званичној страници града, Завод за заштиту споменика културе града, ЈКП „Зеленило – Београд” и Министарство културе и информисања. У складу са Законом о ратним меморијалима, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања донело је решење којим је усвојен предлог да се споменик премести на нову локацију.
Конкурс расписан још 2005. године
Скупштина града, друштва архитеката и урбаниста Београда расписали су још у децембру 2005. године конкурс за идејно, ликовно и архитектонско-урбанистичко решење Савског трга у Београду са спомен-обележјем „Жртвама рата и браниоцима отаџбине од 1990. до 1999. године”. Било је око 20 радова. У септембру 2006. жири није доделио прву награду, али је одлучио да другонаграђени рад, чији су аутори Јелена Панчевац и Жарко Узелац, тада студенти Архитектонског факултета, послужи као основ за израду главног пројекта.
Споменик су чинила два дела. Један је био израђен од кортен челика, а на другом се
налазио натпис „Жртвама рата и браниоцима отаџбине 1990–1999”. У продужетку био је смештен део са каменчићима, ограда у близини некадашњег аутобуског стајалишта
од кортен челика, док су испред болнице „Свети Сава” били постављени кругови
такође од кортен челика испуњени засадима цвећа.
Д. М. – Б. В.