Само три недеље пошто је Мајк Помпео побуњене Хуте ставио на „црну листу” терористичких организација, што по оцени УН може изазвати несагледиве хуманитарне последице, Џо Бајден је повукао потез који би могао да стави тачку шестогодишњи крвави рат на југу Арабијског полуострва.
Бела кућа је поручила да ће окончати подршку операцијама које у Јемену спроводи коалиција предвођена Саудијском Арабијом, током којих је погинуло више од 110.000 људи, а више милиона је расељено.
„Овај рат мора да се заврши. И да бисмо подвукли нашу посвећеност, укидамо сву америчку подршку офанзивним операцијама у рату у Јемену, укључујући и продају наоружања”, изјавио је амерички председник током посете Стејт департменту.
Иако се овај заокрет у односу на политику коју су водили његови претходници Обама и Трамп тумачи и као укор Ријаду, Бајден је рекао да ће Вашингтон и даље подржавати Саудијску Арабију у одбрани суверенитета зато што је изложена ракетним и нападима беспилотних летелица, којима Иран снабдева снаге више земаља.
Бајденов саветник за националну безбедност Џејк Саливен прецизирао је да се ово ускраћивање подршке не односи на операције Ал Каиде на Арабијском полуострву. Како преноси Ројтерс, Стејт департмент ће анализирати одлуку претходног државног секретара Помпеа да милитантне шиитске побуњенике означи као терористичку организацију.
Бајден је именовао дипломатског ветерана Тимотија Лендеркинга за специјалног изасланика за Јемен. Лендеркинг има велико искуство у бављењу овим немирним регионом. Радио је у америчкој амбасади у Ријаду, а у био је и заменик помоћника државног секретара задужен за послове у Персијском заливу.
Министар спољних послова Саудијске Арабије Фејсал бин Фархан ел Сауд поздравио је сарадњу с Бајденовом администрацијом на решавању питања у региону, не коментаришући одлуку о укидању подршке ратним напорима Саудијске Арабије у Јемену. Светска организација која покушава да посредује у мировним преговорима између јеменске владе и Хута такође је позитивно реаговала на Бајденову одлуку.
„Сваки потез који смањује количину оружја и број војних активности требало би да буде поздрављен и треба му дати више простора и наде, не само у преговорима, већ и међу становницима Јемена”, рекао је гласноговорник УН Стефан Дижарик.
Нема сумње да ови потези Бајденове администрације појачавају америчку улогу у дипломатским напорима да се оконча сукоб између владе коју подржава Саудијска Арабија и проиранских Хута, током којег је створена највећа хуманитарна криза на свету. Извештаји УН указују да је чак 80 одсто од 24 милиона становника ове државе на ивици глади.
Грађански рат у Јемену избио је 2014, а ескалирао је годину дана касније, када су Саудијска Арабија и осам других арапских држава, уз подршку Сједињених Држава, Велике Британије и Француске, започеле ваздушне нападе на Хуте. Многи активисти у Јемену поздравили су одлуку Бајденове администрације која би могла оконча крвави сукоб, али поједини аналитичари упозоравају да остаје да се види како ће се нова америчка политика одразити на терену.
„Укидање америчке подршке неће аутоматски значити и крај рата. У Јемену треба постићи фину равнотежу у проналажењу начина да се оконча рат, који могу прихватити оружане политичке фракције, локалне групе и цивилно друштво. То уопште није лако”, написао је на „Твитеру” Питер Солсбери, аналитичар Међународне кризне групе који се бави Јеменом.
Организација „Хјуман рајтс воч” (ХРВ) је у свом јануарском извештају објавила да су обе стране у сукобу током прошле године наставиле да крше закон и да су том приликом починиле и ратне злочине. ХРВ извештава да су и коалиција коју предводи Саудијска Арабија заједно са Уједињеним Арапским Емиратима, али и снаге Хута, испаљивале ракете и минобацачке пројектиле на густо насељена подручја.
Зато је група експерата за Јемен из УН позвала Савет безбедности да целу ситуацију проследи Међународном кривичном трибуналу како би створио међународни механизам одговорности за злочине у Јемену.