Изгледа да канал Визељ, некадашњи рај за риболовце и оаза за животињски и биљни свет, на сваких неколико месеци постане колектор за фекалне и индустријске воде. Почетком августа прошле године у овај канал излиле су се отпадне воде из канализације Пољопривредне корпорације Београд (ПКБ), а слична ситуација поновила се и пре неколико дана. Због пуцања бетонске цеви фи 600, која отпадне воде из ПКБ-а води у Дунав, све фекалије су преусмерене у овај канал. Због тога су из канала и са његових обала побегле птице, а несносан смрад, посебно сада када је угрејало, смета житељима оближње Падинске скеле.
– Цев је, због стварања такозваног ваздушног чепа, пукла око 20. јануара на око 800 метара од места где се квар догодио летос. Како је реч о цеви у коју се изливају канализационе воде из насеља Падинска скела и индустријске воде из „Имлека”, „Фрикома” и „Ал Дахре”, а да не би њиве биле преплављење фекалијама отпадна вода је директно из колектора преусмерена у канал Визељ. Изливање је трајало шест дана, тако да су се у канал улиле огромне количине фекалија – рекао је Зоран Јанковић, из Удружења „Еко-Панчевачки рит”.
Овај канализациони вод је, како каже, у надлежности водовода и канализације ПКБ-а и већ је на „издисају”. Цеви су старе по неколико деценија па су кварови учестали због чега се фекалне воде уместо у Дунав уливају у Визељ.
– И директно изливање отпадних вода у Дунав није добро, али ова река има моћне струје који овај садржај колико-толико разбију и разблаже, али када оваква вода уђе у канал у коме је струјање готово минимално, онда добијете еколошку катастрофу. Прошлог пута о изливања фекалија ПКБ је обавестио „Србијаводе”, па су они укључили пумпе у Борчи и Бељарици тако да је фекални отпад избачен из канала. Али како сазнајемо, то сада није урађено, јер је то услуга која се плаћа – истиче Јанковић.
Он каже да зна да је ово дугогодишњи проблем, али да постоји решење. Оно подразумева замену цеви у дужини од око три и по километра.
Тај захват јесте скуп , али „сецкање посла” и поправљање цеви када пукне и загади земљу и воду на крају ће коштати више од постављања новог цевовода.
Када је у августу прошле године пукла цев под фекалијама се нашло око десет хектара земље плус што су те воде завршиле у каналу у коме тренирају наши познати кајакаши.