У смутним временима људи мање обраћају пажњу на значај појединих установа које, срећом, нису у центру збивања везаних за вирус корона. Једно од њих је Јавно-комунално предузеће „Ветерина Београд” које и у овим тешким данима води бригу о невласничким, али и о власничким псима, о кућним љубимцима уопште.
– Њихов допринос је велик како у свакодневном животу тако и у одржавању комуналног реда и у комуналним делатностима у главном граду. Два су правца рада, а први се тиче паса који немају власнике. Такви пси смештају се у прихватилишта и пролазе најпре читаву процедуру: стерилизацију, вакцинацију, чиповање. Ово потоње врло је важно јер животиња може надаље да се прати и да јој се пружи помоћ ако је потребно. С друге стране, баве се и делатностима у вези са људима који имају кућне љубимце, помажући им око лечења, третмана, савета и слично – рекао је градоначелник Зоран Радојичић, за време обиласка „Ветерине”.
Беоинфо преноси да је Радојичић је прецизирао да Београд тренутно има пет прихватилишта у којима је збринуто око три и по хиљаде паса, као и да је у плану да се капацитети проширују, јер је у припреми отварање још једног објекта у Обреновцу. Реч је о животињама које из различитих разлога дуже време морају да проведу у азилима.
Градоначелник је додао да екипе „Ветерине” збрину дневно од десет до тридесет паса са улице, који потом прођу читаву процедуру и након тога, у зависности од ситуација, бивају враћени на локације одакле су узети. Значи, прецизирао је градоначелник, поједини пси остају у азилима, нарочито ако су агресивни, а стерилизацијом се смањује популација напуштених паса на градским улицама.
Он је позвао грађане да се као власници понашају одговорно, али и да посете неко од прихватилишта и удоме животињу.
Апели из „Орке”
Организација која се бави бригом о природи и добробити животиња ‒ „Орка” без обзира на то што последњих дана температуре достижу прилично високе вредности морамо да мислимо на то како да помогнемо животињама да преживе зиму. Тако они кажу да пружање свеже, чисте хране и воде напуштеним животињама може помоћи да преброде хладне дане. Из „Орке” апелују да проверимо испод хаубе пре него што стартујемо моторе наших аутомобила, јер мачке и друге ситне животиње током зиме баш на тим местима могу потражити топлину. Такође, саветују да ако наиђемо на напуштену животињу близу нашег дома то одмах пријавимо најближем регистрованом прихватилишту, јер нас чак на то обавезује и Закон о добробити животиња. Нажалост, кажу они, прихватилишта за напуштене животиње често су попуњена и активисти „Орке” апелују на грађане уколико пронађу напуштене младунце остављене на јавној површини, да их сами збрину, помоћу огласа за удомљавање преко сајтова удружења за заштиту животиња, портала, средстава јавног информисања, штампе, друштвених мрежа.(Антрфиле са сликом)

Ново игралиште на Ади
Градоначелник Зоран Радојичић најавио је да ће Ада Циганлија у мају добити инклузивно дечје игралиште, које се тренутно гради захваљујући сарадњи града и Уницефа. Како је приликом јучерашњег обиласка радова истакао, реч је о инвестицији вредној око пет милиона динара на чијој реализацији су ангажовани ЈП „Ада Циганлија” и ЈКП „Зеленило”. Идејно решење игралишта осмислио је Уницеф заједно са студентима Архитектонског факултета.
– Аду Циганлију само у суботу посетило више од двадесет хиљада људи, али је примећено да ређе носе заштитне маске у односу на претходни период. Имамо велик број вакцинисаних, много већи него бројне друге земље, прошли смо кроз тешке фазе, али још није време за опуштање – казао је Радојичић.