Нови Сад – Украјинском песнику Тарасу Шевченку подигнута је спомен-биста у Новом Саду, после деценију од прве иницијативе коју је последњих година, након догађаја око Крима и руско-украјинског сукоба, пратила новосадска полемика о везама са градом Лавов у Украјини, одакле је као поклон стигло ово обележје, као и о томе коме се оно заправо подиже: песнику и борцу за независност словенских народа, или борцу за независност Украјине од „мајке Русије” како то виде поједини на десном политичком спектру.
Бисту су свечано јуче открили амбасадор Украјине у нашој земљи Олександар Александрович и новосадски градоначелник Милош Вучевић који је на питање о таквим погледима рекао да се овде свим словенским народима, и украјинском и руском, желе најбољи односи, а да је међународна позиција Србије о том питању позната и да он ту нема било шта да дода.
„Навијамо да словенски народи немају никаве сукобе и да мирно реше отворена питања, а Србија не даје себи право да паметује и држи било чију страну. Што се тиче тих великосрба који увек мисле да боље знају све ‒ а ја мислим да сам велики Србин у смислу патриотизма и љубави према овој држави ‒ могу само да их подучим, или да напоменем да постоји улица Тараса Шевченка и у руском главном граду Москви, која вас води на кијевску железничку станицу”, рекао је Вучевић.
Ако Москва то може да има, не зна шта је проблем у Новом Саду и пита „зашто стално ми да се петљамо у неке ствари где нам није место”. Наш интерес, као словенског народа и неког ко је пропатио у сукобима – понавља, јесу најбољи односи украјинског и руског народа.
„Нови Сад је отворен град. Ми ћемо сарађивати са свима који су пријатељски оријентисани, а ја сам ово доживео као пријатељски гест Лавова и Украјине, и амбасадора Александовича. Зато смо и учествовали”, каже додајући да је то пре три године била тема и разговора председника двеју држава.
Амбасадор Александрович прокоментарисао је исто питање речима да Украјина потпуно поштује суверенитет и територијални интегритет Републике Србије, укључујући и Косово као неодвојиви део Србије.
„Исто, радујем се да Република Србија поштује суверенитет и територијални интегритет Украјине”, додао је амбасадор који је откивање бисте доживео као велики дан за украјински и српски народ, захваљујући дугогодишњој сарадњи и побратимским везама Лазова и Новог Сада, личним напорима двојице градоначелника, подршци два председника и иницијативи украјинско-русинске заједнице у Србији.
Прочитао је писмо градоначелника Лавова Андријаса Довоха, који је поручио да му је драго што ће велики украјински песник кога називају Пророк постати још један симбол који повезује два града.
„Његова личност је слична личности Вука Караџића за Србе, мада Тарас је био песник и сликар, а Вук је био филолог и реформатор српског језика, а оба су били снажни борци за слободу свог народа. Језик Вука, или песме Тараса, су били потребни српском и украјинском народу да би они добили своју независност. Шевченко је био члан братства Ћирила и Методија, које је заговарало слободу, независност и равноправност свих словенских народа”, навео је амбасадор.
Постоји, по његовим речима, 1.384 споменика Шевченку, а од тога 128 их је у 42 земље у свету. Обележје у Новом Саду рад је украјинског вајара Володимара Цисарека. Постављено је у Алеји Мике Антића, преко пута Технолошког факултета. На бисти уз име Тараса Шевченка (1814‒1861) пише на украјинском и српском језику:
„Да Словени сви добра браћа буду, и сунца правде синови...”, као и посвета „Од грађана Лавова становништву Новог Сада”.
И Нови Сад ће тражити да пошаље у Лавов поклон ‒ бисту Вука Караџића. Не због реципроцитета, како је казао градоначелник, него као још једну потврду добрих односа.