Светска пандемија пореметила је и уобичајене навике и чврсту структуру престижног Берлинског фестивала. Берлинале се неће одржати у свом уобичајеном фебруарском термину. Немачка је још увек у чврстом локдауну, а прагматични Немци су још крајем прошле године најавили померање датума фестивала, а недавно и дефинитивно потврдили новотарију: 71. Берлински фестивал 2021. биће одржан у две фазе!
Прва и сасвим реална фаза догодиће се ускоро, од 1. до 5. марта, а подразумева онлајн приказивање свих одабраних филмова у свим фестивалским програмима и то за представнике филмске индустрије (и учеснике Европског филмског маркета), чланове жирија свих такмичарских програма и знатно сужен број критичара и извештача које је по позиву фестивал акредитовао и тако им омогућио приступ филмовима, уз обавезу поштовања ембарга на објаве до одређених датума. У ту привилеговану групу сврстана је и потписница ових редова, као представник дневног листа „Политика”, који има веома дугу традицију присуства на Берлинском фестивалу.
Друга фаза одржавања 71. Берлинала оптимистички је заказана уживо за месец јун (од 9. до 20. јуна), под називом „Лето специјал”, и према најавама подразумева приказивање филмова у дворанама широм Берлина. Пред публиком и уз учешће филмских стваралаца и протагониста, са посебним акцентом на добитнике награда „Златни медвед” и „Сребрни медвед” и све у марту награђене филмове. Физичко присуство представника иностраних медија у овој фестивалској фази још није сасвим јасно дефинисано нити га фестивалски организатори за сада помињу.
Оно што се овог тренутка тачно зна јесу наслови свих филмова одабраних за приказивање у званичним такмичарским и паралелним програмима, а међу њима је (у „Панорами”) и српски филм „Келти” Милице Томовић. У главном такмичарском програму, међу онима који претендују за овогодишњу награду „Златни медвед” за најбољи филм, нашла су се и филмска дела Гзавијеа Бувуа, Раду Жудеа, Домика Графа, Ријусуке Хамагучија, Марије Шпет (документарни филм), Марије Шрадер, Хонг Сангсуа, Јоане Хаџитомас и Калила Жорејге, Селин Скјама, Александра Коберидзеа, Бенце Флигауфа, Алонса Руизпаласиоса, као и Данијела Брила, славног немачког глумца који сада дебитује и као редитељ...
У Главном такмичарском програму нема ни ове године оних најзвучнијих редитељских имена, за које се незванично сазнаје да за светске премијере ипак чекају Кан 2021. (већ је са традиционалног маја померен за јул, са назнакама да би до нових померања опет могло доћи). Наравно то не значи да се у овако компонованом програму у којем видно доминирају филмови немачке и француске производње, према избору однедавно новог уметничког директора Берлинала Карла Шатријана, неће пронаћи и прави филмски бисери. О филмским вредностима одлучиваће главни жири који је ове године компонован од доскорашњих добитника берлинских „медведа”. Ту су ирански редитељ Мухамед Расулоф („Зло не постоји” 2020), Израелац Надав Лапид („Синоними” 2019), Румунка Адина Пинтилије („Не додируј ме” 2018), мађарска редитељка Илдико Ењеди („О телу и души” 2017) Италијан Ђанфранко Роси („Ватра на мору” 2016), и босанскохерцеговачка редитељка Јасмила Жбанић („Грбавица” 2006).
Од прошле године новоуведени паралелни такмичарски програм „Сусрети”, сада пред трочлани жири ставља 12 филмова из 16 земаља међу којима су и филмови Канађанина Денија Котеа, Египћанина Самахера Алкадија, Швајцарца Андреаса Фонтане, Американца Џима Камингса и Гркиње Жаклине Ленцу. Шатријан и сада овим програмом најављује подршку „новим филмским гласовима и отварање већег простора за разноликост наративних и документарних форми”.
Нетакмичарски програм „Берлинале специјал”, нуди између осталих и нове звучне америчке и британске филмове Кевина Мекдоналда („Мауританац”) са Џоди Фостер, Тахаром Рахимом и Бенедиктом Камбербачом у главним улогама, Дена Линдздеја (документарни „Тина”), са Тином Тарнер и Опром Винфри, Натали Моралес („Лекције језика”), која свој филм осим као глумица потписује и као редитељ-дебитант...
Филм Милице Томовић у Берлину
Из филма „Келти” Милице Томовић (фото Ирена Цанић)
Дугометражни играни првенац сценаристкиње и редитељке Милице Томовић („Дипломирање” и „Транзиција”), који је подржан и средствима Филмског центра Србије, одабран је за приказивање у угледном пратећем програму „Панорама”.
Реч је о породичној драми са елементима комедије, о духовитој причи о нестанку једне земље (радња је смештена у 1993. годину) и губитку идентитета, што Томовићева приказује кроз три различите генерације једне породице током припрема костимиране рођенданске забаве за најмлађу (осмогодишњу) кћерку...
Сценарио за филм писан је у сарадњи са Тањом Шљивар, улоге тумаче: Дубравка Ковјанић, Стефан Трифуновић, Никола Ракочевић, Милица Грујичић, Јелена Ђокић, Славен Дошло, а продуцент филма је Владимир Васиљевић.