Личи или азијска трешња (лат. Litchi chinensis) необично је воће које последњих неколико година можете пронаћи и у нашим боље снабдевеним продавницама. Највише се узгаја на југу Кине и Јапана, као и у Вијетнаму, Индији, Индонезији и Филипинима.
Постоји око стотину сорти овог необичног воћа, а узгаја се у суптропској клими, где лети постоји обиље влаге и високих температура, а зиме су благе. Плод је округласт, величине ораха. Има храпаву крхку љуску, а испод ње је бео јестиви део, гладак попут ољуштене бобице грожђа. У центру плода је коштица величине оне од маслине.
Бели јестиви део плода је мек, гладак, сочан, киселкасто слаткаст и помало подсећа на неки микс грожђа, кивија, манга и трешње. Овај део плода садржи већу количину витамина Це и витамина Бе комплекса и минерале: калијум, бакар, фосфор и магнезијум.
Личи се лако љушти – само зарежете љуску ножем, извадите плод и коштицу и једете. Можете да га користите и у оквиру разних воћних салата, на пример са трешњама, мангом, дињама и грожђем.
Личи има енергетску вредност од 66 кцал на 100г, од тога на угљене хидрате одлази 16,5 г, са незнатним садржајем протеина и масти (0,5 односно 0,8 одсто).
Егзотично воће личи поред витамина Це, којег садржи око 72мг /100г, има и незнатне количине других хранљивих материја, али и умерене количине полифенола.
Олигонол, који има извесна антиоксидантна и антивирусна својства, такође се налази у личију. У медицини источних култура азијска трешња се користи и за побољшање циркулације, код мршављења и заштите од јаког сунчевог зрачења.
У истраживању из 1962. године утврђено је да семе личи воћа садржи метиленциклопропилглицин (МЦПГ), који је хомолог хипоглицина А. Ова хемикалија може изазвати хипогликемију. Крајем деведесетих година 20. века догодили су се необјашњиви случајеви енцефалопатије код деце у Индији и Вијетнаму у време бербе овог воћа.
Истрагом се дошло до закључка да код неухрањене деце, која конзумирају само ово воће, услед токсичности хипоглицина А и МЦПГ, може доћи до хипогликемијске енцефалопатије.
Као препорука родитељима издато је саопштење да се ограничи конзумирање личија код деце и да никако то не буде последњи оброк у току дана. Уз додатну вечеру, која не садржи ово воће, повећава се ниво глукозе која је довољна да спречи болест.
Јасна Вујичић, нутрициониста
www.nadijeti.com