Када ће да се избистри вода у зрењанинском водоводу још се не зна. Ушло се у шесту годину како је почела изградња нове фабрике за пречишћавање. Вода из овдашњих славина је још мутна, а како је тада обећано, постројење је требало да буде завршено за осам месеци. Страсти су се поново узбуркале када је недавно почело препуцавање између заинтерeсованих страна. Испада да се чвор око нове фабрике још више запетљао и да се још не види скидање забране коришћења воде из зрењанинских славина за пиће и спремање хране, уведене пре 17 година, пре свега због недозвољеног присуства арсена.
Уговор о ангажовању инвеститора, који је требао да пружа услуге пречишћавања воде и испоручује је у градску мрежу, потписали су „Група Зилио”, тада представљена као италијанска фирма, с једне стране, и ЈКП „Водовод и канализације” с друге стране. Фабрика је грађена пет година, а до данас надлежни, односно покрајинска санитарна инспекција која је изрекла забрану употребе воде, још је није скинула. Зато што анализе показују да она не испуњава услове из уговора, а ни критеријуме предвиђене Правилником о хигијенској исправности воде за пиће.
У међувремену су се у новом постројењу вршиле доградње и преправке, а с обзиром на то да се стање није поправило, у јавности су се појавиле сумње у могућности уграђене технологије. У градском водоводу, који је уговорна страна, формирана је стручна комисија, а она је разматрала 34 техничка услова и установила, поред осталог, да фабрика није испунила ниједан. Кључна примедба је да више анализа није показало исправност пречишћене воде.
Онда је реаговала управа „Фабрике воде” са тврдњама да је ипак већина узорака била исправна, а да њихов партнер у овом послу жели да јавност стекне погрешан утисак. – Наш партнер у овом послу ЈКП „Водовод и канализација”, до сада није имао званичних примедаба на квалитет воде која излази из нашег постројења. У прилог овој тврдњи иде чињеница да је ЈКП редовно плаћао услуге пречишћавања воде нашој фабрици, као и обавештење од стране ЈКП „Водовод и канализација” у Зрењанину да су сагласни са тим да су се створили услови за повећање цене пречишћене воде ‒ наводе ивеститори. Овде се појављује дилема да ли се вода чији квалитет није потврђен са надлежног места уопште могла наплаћивати.
У АПР-у као сувласници „Фабрике воде” у Зрењанину, чије је седиште сада у београдској општини Врачар, наводе се компанија SAR, у чијем су саставу „Римон лтд” и „Авитал група”, обе фирме из Израела са 65 одсто удела, „Синертек” са 20 процената, „Ликви интернешенел” из Данске са 10 и Оливер Зевеђи, адвокат инвеститора, са 5 одсто.
На последњој седници Скупштине града није расправљано о стању у фирми у коју су у Зрењанину већ дуже упрте очи, мада је та расправа одавно најављена и помињани су рокови до којих инвеститори треба да доведу воду у складу са Правилником о хигијенској исправности воде за пиће, иначе уговор треба раскинути. На седници није било ни речи о налазу стручне комисије која негира способност инвеститора да испуни уговорено. После је новинарима речено да ће градска управа разматрати и налазе стручњака ван Зрењанина чије је мишљење затражено. У зрењанинској јавности се могу чути тврдње да у овдашњем СНС-у постоје озбиљни неспоразуми и да се они преламају и преко нове „Фабрике воде”.