Ако се усвоји нови закон о здравственом осигурању, труднице у Србији ће остваривати право на накнаду зараде без обзира на то да ли су им послодавци уплатили доприносе, а пацијенти више неће морати да носе потврду о боловању у своју фирму, већ ће то електронским путем да ради њихов изабрани лекар. То другим речима значи да ће труднице добијати накнаде редовно и на време, без обзира на то да ли им је послодавац уплатио доприносе или је „заборавио” на своју законску дужност, а запослени више неће морати да иду у дом здравља по дознаке.
Нацртом закона о здравственом осигурању такође је предвиђено да послодавац више не врши обрачун накнада зарада, већ да то ради Републички фонд за здравствено осигурање, који сада само контролише тај процес. Овим документом такође је планирано оснивање првог регистра особа оболелих од ретких болести, односно увођење дефиниције ретких болести у правне прописе Србије. Јавна расправа о Нацрту закона о здравственом осигурању почела је 4. фебруара и трајаће до последњег дана текућег месеца, у њој могу да учествују представници државних органа, јавних служби, здравствених установа, удружења пацијената, стручна јавност и други заинтересовани учесници, а календаром Министарства здравља предвиђено је да Србија 1. јуна добије нови законски акт.
Како се наводи у образложењу нацрта закона, предложено је да осигуранице у случају привремене спречености за рад због болести или компликација током одржавања трудноће остварују права из обавезног здравственог осигурања, без обзира на то да ли су им уплаћени доприноси – дакле и право на накнаду зараде због привремене спречености за рад, што није случај према важећем закону. Наиме, према постојећем законском решењу, трудница може остварити право на здравствену заштиту и право на накнаду трошкова превоза у случају да нису уплаћени доприноси за здравствено осигурање. Међутим, она не може да прима плату.
– Тешко је рећи колико трудница прима зараду са закашњењем, али оно што знамо јесте да од око 330.000 активних фирми у нашој земљи, око 41 одсто њих касни с исплатом зарада. Од тога, две трећине њих зараде исплаћује с кашњењем од око 15 дана, али трећина предузећа касни с исплатом између месец или два јер имају озбиљније финансијске проблеме. То значи да око 130.000 фирми значајно касни с исплатама зарада својим радницима, па и трудницама које се налазе на њиховом платном списку. Нацртом новог закона о здравственом осигурању предвиђено је да труднице добијају своје накнаде на време, што ће и у материјалном и у психолошком смислу олакшати одржавање трудноће – истиче Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку, која сваких шест месеци прави анализу рада привреде у нашој земљи.
Нацртом закона о здравственом осигурању предвиђено је и оснивање регистра за ретке болести, што ће многим особама олакшати приступ лечењу и набавци здравствених помагала. Процене говоре да више од пола милиона људи у Србији болује од ретких болести, а свега пет одсто оболелих има приступ лечењу. Према процени Европске комисије, којом се служе и наши званичници, између шест и осам одсто популације има неку ретку болест, а статистика Светске здравствене организације сведочи да је на планети регистровано око 7.000 ретких болести.