Због лоше епидемијске ситуације с вирусом корона биће отворени нови капацитети Ковид болнице у Батајници, најавила је за „Политику” доцент др Татјана Аџић Вукичевић, директорка ове установе. Број пријема у ову установу повећава се из дана у дан, а јуче је на болничко лечење примљено 49 грађана. Oд данас ће на располагању бити додатних 40 кревета, а од понедељка још 120. На лечењу у овој установи сада се налази 425 пацијената.
Тренутно је најмлађи пацијент на респиратору тридесетједногодишњи мушкарац, а било је и оних који су 1999. годиште. Наша саговорница каже да сада у јединицама интензивне неге лежи доста млађих жена, што претходних месеци није био случај.
– Тренутно је доста оних жена које имају између 40 и 50 година. Наше искуство говори да је дошло до пораста броја оболелих управо међу женама. Сада је половина пацијената мушког, а половина женског пола. За само неколико дана њих 30 је прешло с одељења у јединице интензивне неге, упркос свој помоћи коју смо им пружили. Једноставно, здравствено стање им се толико брзо погорша да је то ужасно. А онда је битка за њихов живот 70 одсто изгубљена – истиче др Аџић Вукичевић.
Наша саговорница истиче да су већ почели да групишу здравствене раднике јер поново следи регрутација кадрова који ће радити у овој ковид болници.
– И сестре и лекари су на измаку снага, помало посустају. Тешко је када годину дана радиш у скафандеру. Скафандер је много лепа реч, али то заправо значи да здравствени радници проводе сате у фактички пластичним кесама. Јако се плашим повећања броја оболелих. То је страхота једна. Много је када се дневно утврди вирус код 2.500 људи. Има неких који пореде Србију с Румунијом па кажу да није много оболелих код нас у односу на њих. Како није када Румунија има број становника као што је имала Југославија. Тренутно смо најгори по броју заражених у региону према броју становника и величини земље – напомиње др Аџић Вукичевић.
Иако ових дана сви причају о мутираним сојевима вируса корона, наша саговорница напомиње да они лече све пацијенте подједнако, без обзира на то који сој короне имају.
– Ни на глобалном нивоу и даље није јасно како се који сој понаша. С друге стране, долазе нам пацијенти који су се опустили после добијања прве дозе вакцине, па отприлике након 12 дана су завршили у болници због заражавања короном. Тренутно лечимо петоро таквих људи. Треба имати на уму да је, на пример, после кинеске вакцине потребно да прође 40 дана од добијања друге дозе како би се стекао имунитет – додаје др Аџић Вукичевић.
Лекари највише страхују да ће број оболелих од ковида бити повећан ускоро јер је доста грађана искористило нерадне дане за Сретење како би отишли на скијање, у бање, викендице… Хоће ли празновање напунити још више ковид болнице?
Професор др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за сузбијање ковида 19, каже за наш лист да ће управо ефекти спајања празника и одласка на планине бити видљиви тек следеће недеље.
Већ сад се бележи повећање броја позитивних у односу на број тестираних. Али, уочено је да, на срећу, доминирају лакши облици оболевања.
– Смешно је када организатори и челници скијалишта причају како је све било под контролом. Као да смо ми сви луди и као да нисмо видели шта се тамо дешавало. Тамо су капацитети били попуњени. Разумем да хоће да имају неке приходе, али питам се да ли је то одједном туризам постао најважнија привредна грана у Србији. Морамо да се запитамо да ли смо ми толико јаки као народ ако су скоро сва скијалишта у Европи затворена, а наша раде пуном паром? Резултат опуштања може да буде трагичан. Али, у овом тренутку мене више брине повећање броја оболелих међу школском децом, код старијих разреда основних школа и средњошколаца. То се највише дешава у великим градовима, али и у мањим попут Врања, Чачка, Ваљева – наводи др Тиодоровић.
Наш саговорник сматра да ће следећа недеља бити пресудна за оцену епидемиолошке ситуације као и да ли постојеће мере треба пооштравати. Иако је у медијима било написа о томе да ће доћи до скраћења радног времена угоститељских објеката или њиховог потпуног затварања, др Тиодоровић каже да се на састанку кризног штаба о томе није разговарало.
– Неке колеге су најављивале могућност увођења тих мера, вероватно с намером да се јавност мало уозбиљи. Али, мислим да од тога неће бити ништа. У овом тренутку је много важније спроводити контролу и надзор мера. То се највише односи на Београд и неке веће градове где се организују журке с великим бројем људи – додаје др Тиодоровић.
А да ситуација није нимало сјајна, јуче је потврдио и доцент др Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије. Он је нагласио да поново расте број инфицираних короном и оних којима је потребно болничко лечење, што значи да ће морати да се повећају болнички капацитети и то тако што ће ковид болнице у Батајници и Крушевцу максимално искористити своје капацитете. Др Стевановић је, након састанка министра здравља с директорима ковид болница, истакао да је овог пута договорено да се болнице које су изашле из ковид система не враћају у тај режим, већ да се посвете лечењу нековид пацијената.
– Молимо људе поново. Очекује нас пораст броја оболелих као резултат опуштања на сваком кораку и активности које нису есенцијалне за живот, попут дружења, рекреације, спортских активности... Здравствени радници годину дана носе ову пандемију на својим леђима. Надамо се да ће коначно неко обратити пажњу на наш умор – рекао је др Стевановић, додавши да вакцинација иде великом брзином, али да након што неко прими прву дозу вакцине није одмах заштићен, већ мора проћи пет недеља да би се сматрало да је особа заштићена.