У чланку под насловом „Оружје између Хрватске, Баварске и Берлина” новинари берлинског листа „Тагесцајтунг” баве се питањем да ли су кријумчари оружја из Хрватске у Немачку следили и политичке циљеве.
У тексту који потписује више аутора описује се како је 2018. откривен кријумчарски ланац. Немачки истражитељи су тада на ауто-путу ухватили једног мушкарца којег су сматрали куриром за илегална оружја, преноси Танјуг.
То је означило почетак вишегодишњих истрага које су водиле од Хрватске до Немачке, Аустрије и Швајцарске. Истражитељи су открили мрежу у којој је хрватски ланац кријумчара оружја робом снабдевао друге ланце кријумчара, међу којима и једну групу која је највише деловала из Баварске, куповала кријумчарено оружје и даље га продавала. Њихов наводни шеф Александер Р. (48), бивши цариник који се окушао и у легалном пословном свету, с Хрватском није имао само наводне криминалне везе, него и приватне.
Како пише „Тагесцајтунг”, он је ожењен Хрватицом која је „повезана с ултранационалистичким ветеранима паравојних милиција, који су се борили у рату”.
Он делом живи и у Хрватској, па је тамо и ухапшен прошлог лета због сумње да је илегално трговао оружјем. Затим је изручен Немачкој где је још у истражном затвору. Осим њега, због сумње да су починили исто кривично дело ухапшено је још неколико особа, преноси Дојче Веле.
За новинаре „Тагесцајтунга” је занимљива веза Александера Р. с десном сценом у Немачкој. Како пишу, он је био члан Алтернативе за Немачку (АфД), странке чији се делови због сумње у десни екстремизам налазе под надзором Савезне службе за заштиту уставног поретка, а с којима је наводно прекинуо везе 2017.
У чланку се подсећа да је већина чланова ове кријумчарске групе била део десно-екстремистичке сцене, а неки су такође били повезани с АфД-ом и то с контактима све до Бундестага и вође АфД-овог десничарског крила Бјерна Хекеа.
На ту везу је, пише Тагецајтунг, указао и исказ једног сведока на суђењу у Хрватској: „Већ у априлу 2019. је хрватски суд осудио укупно 11 особа, које су биле умешане у међународну трговину ратним наоружањем и оружјем. (…) Један сведок је рекао да зна коме је оружје било намењено” и као примаоца је означио АфД.
Део ухапшених кријумчара је учествовао и у оснивању удружења Патриотска алтернатива које подржава десно крило АфД-а.
У берлинском листу се истиче како се из кругова блиских истражитељима дознаје да је „Александер Р. зараду од продаје оружја хтео да искористи за оснивање нове политичке организације”, вероватно подружницеПатриотске алтернативе у Баварској.
У чланку се наводи да су чланови групе намеравали да изграде немачка насеља у Мађарској, Русији и Хрватској за оне који желе да живе даље од „родног-мејнстрима и историјске индоктринације”.
Аутори чланка у сматрају да разбијањем кријумчарског ланца случај није до краја решен:
„Када се погледају истраге и хапшења могло би се говорити о успеху. О томе како су истражитељи разоткрили ланац кријумчара пре него што је десно-екстремну сцену могао снабдети већим количинама оружја и пре него што је оно могло бити употребљено.
„Али интерни четови, мејлови и документи које смо добили показују једну другачију слику. У њима читамо како је језгро групе почело да тргује и како је Александер Р. истовремено радио на стварању нових десно-екстремистичких кругова. Он тражи контакт с десно-екстремистичким организацијама, сам делује на оснивању нових, до чега већином ипак не долази. Све то ради годинама - а да га нико у томе не спречава”, пише лист.
Осим тога, у тексту се упозорава да је најмање шест мушкараца наводно трговало оружјем, да их се десет интересовало за кјуповину, а да је на крају пронађено мало оручја. Аутори претпостављају да истражитељи нису пронашли све оружје.
Новинари иду и корак даље па питају шта су планирали с оружјем, да ли да формирају милитантну групу, те подсећају да је странка Зелени у баварском покрајинском парламенту од баварског министарства правосуђа тражила одговор на питање да ли се ту ради о криминалном удружењу.
Одговорено им је да према расположивим сазнањима то није био случај, а на питање с којим је циљем група продавала оружје Баварској, новинари нису добили одговор, јер, како је речено, истрага још траје.