Упркос ранијим одлукама Саудијске Арабије којим је женама дозвољено да возе, раде или самостално путују, као и најновијој којом им се омогућава придруживање војсци, што је део вишегодишњих реформи престолонаследника Мухамеда бин Салмана, женска права и даље остају највећа критика краљевству, преноси данас Радио слободна Европа оцену светских медија.
Женама је први пут дозвољено да се придруже војсци у Саудијској Арабији чији покушаји да реформише ултраконзервативна социјална правила прелазе у нову фазу, пише лондонски Тајмс преноси Бета.
Декретом од прошлог викенда, додаје лист, истакнуто је да ће подофицирски чинови бити доступни Саудијкама у свим главним гранама оружаних снага, укључујући пешадију, морнарицу, ваздухопловство, противракетну одбрану и санитет, док се од услова наводи старосна доб до 40 година и да нису удате за странце.
Иако се у пракси увелико користе нове могућности рада за жене, којима је пре 10 година то било забрањено, тешко је, указује Тајмс, проценити да ли је тако изван два највећа града, Ријада и Џеде где је данас уобичајено видети жене које носе своје огртаче отворене, откривајући западњачку одећу испод или чак ходајући у јавности с непокривеном косом.
Реформе су спроведене на инсистирање бин Салмана, који је по успону његовог оца, краља Салмана на трон 2015, јасно ставио до знања да ће Саудијска Арабија следити политички модел Дубаија, односно много либералнијег социјалног кодекса без напуштања општег придржавања сунитског ислама.
Послови се постепено отварају саудијским женама, чије је повећано учешће у радној снази део планова престолонаследника бин Салмана за трансформацију највеће економије арапског света, истиче Блумберг.
План за пуштање саудијских жена у војску, истиче Блумберг, најављен је 2019, исте године када је краљевина саопштила да ће женама бити дозвољен излазак из земље без одобрења мушког рођака, што је био важан корак ка укидању рестриктивног система мушког старатељства који је жестоко критикован у земљи и иностранству.
То се догодило пошто је Саудијска Арабија 2018. омогућила женама да возе. Тај потез би, према тадашњој процени Блумберга, могао до 2030. краљевству донети економску добит од 90 милијарди долара.
Жене у Саудијској Арабији су донедавно имале ограничене могућности у потрази за послом, па су углавном радиле као учитељице или у појединим државним телима, али је сада је уобичајено видети Саудијке да раде као касирке у трговачким центрима и преузимају улоге које су пре биле дозвољене искључиво мушкарцима.
Прошле године министар правде именовао је 100 жена за јавне нотаре док је у јануару ове године владин званичник казао да ће Саудијска Арабија ускоро почети с именовањима жена судија.
Иако је Саудијска Арабија последњих година спроводила реформе за јачање женских права, организације за људска права упозоравају да се жене и даље третирају као „грађанке другог реда”, као и да су многе активисткиње и даље притворене, указује Индипендент.
Изузетно рестриктиван систем старатељства, појашњава британски лист, сматра жене легалним малолетницама што значи да им је онемогућено да се удају, запосле или приступе здравственој заштити без претходног одобрења мушког старатеља - најчешће оца, супруга или чак сина.
Женама је такође потребна дозвола мушког рођака да живе саме, као и да напусте затвор ако су притворене или напусте склониште за жртве породичног насиља. Немају право да аутоматски пренесу држављанство својој деци нити могу дати пристанак ако њихово дете жели да се венча.
Допуштање женама да се придруже војсци део је најновијих напора Саудијске Арабије да побољша свој имиџ у иностранству - у склопу „визије 2030” престолонаследника бин Салмана да модернизује земљу и привуче страна улагања.
Али упркос реформама протеклих година, женска права и даље су главна критика краљевству, пише Дејли телеграф.