Патријарх српски господин Порфирије изјавио је данас, после разговора са председником Србије Александром Вучићем, да свако са своје позиције, црква и верујући народ са једне, и држава са друге стране, треба да чине све што је у корист нашег народа, али да то не буде на уштрб других.
„Црква има задатак да и у немогућим условима сабира и гради мостове, отупљује оштрице и превазилази поларизацију”, рекао је патријарх Порфирије и захвалио председнику што је присуствовао на његовом устоличењу и на речима које му је упутио после тога у Патријаршији.
Поглавар СПЦ је додао да је укратко на данашњем састанку чуо од Вучића основе геополитике ужем смислу речи.
„Веома је важан однос државе и цркве, јер када не стреме заједничким циљевима и не раде заједно онда је Србија растрзана и слаба и лака мета не само за сваког орла, већ и врану која се на њу намери, истакао је председник Србије Александар Вучић.
Председник Вучић пренео је, након састанка са патријархом Порфиријем, да су разговарали о свим важним питањима у односима државе и цркве, те да је новог поглавара СПЦ обавестио о свим кључним питањима од значаја за државу Србију, која су, каже, без сумње, и од изузетног значаја за цркву.
„Упознао сам патријарха са фактичком ситуацијом на Косову и Метохији, и са политичким чињеницама и политичким преговорима који нам предстоје, или оним које смо завршили, са посетом Мирослава Лајчака, која нас очекује, о позицији Србије, чак и о томе да Косово није успело да прође и добије простор на тзв. Уставној конференцији европских земаља”, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да су разговарали и о Републици Српској, те о свим притисцима на Србију који предстоје, и који, истиче, не треба никога да изненађују.
„У условима дубоке подељености света, где не постоји униполарност, ни биполарност, већ мултиполарност, многи ће покушати и дати све до себе да покажу своју снагу и силу на неком мањем. Наш посао је да гледамо да то не будемо ми, а да сачувамо најважније и највиталније државне и националне интересе”, рекао је Вучић.
Он је рекао да су разговарали о томе како да се сачува мир и стабилност, како да се помогне страдалном народу на КиМ, да се помогне очување живота, економски напредак.
„По том питању постоји не само велико разумевање, већ и сагласје”, истакао је председник.
Он је додао да је имао изузетну част да угости новог патријарха српске цркве, који је недавно изабран за поглавара СПЦ, као и да је захвалан његовој светости што је, каже, имао стрпљена да све саслуша, преноси Танјуг.
Вучић: Варају се ако мисле да ћемо се одрећи онога што је наше
Председник Александар Вучић изјавио је данас да не зна шта је био садржај разговора новог америчког државног секретара Ентонија Блинкена са министрима ЕУ, али да свакако оно што предстоји Србији по питању КиМ, није ни лако ни једноставно, али и поручио да ако неко мисли да ће се Србија лако одрећи онога што сматра својим - тај се преварио.
На констатацију да је Блинкен са министрима ЕУ размотрио заједничку политику према Западном Балкану, пре свега о дијалогу Београда и Приштине, те питање какве притиске очекује, Вучић је рекао да не зна шта је био садржај тих разговора, али да свакако оно што предстоји Србији није ни лако ни једноставно.
Посебно, каже, ако се зна америчка позиција, јер је довољно да се прочита честитка америчког председника Београду и Приштини, па да се разуме у каквој је Србија позицији - изузетно тешкој.
Уз то, подсетио је да највеће европске силе деле ставове нове америчке администрације, што само потврђује да ће Србија бити под притиском.
„У том смислу, а рекао сам то и патријарху, управо због тога што ће бити у немогућности да покажу доминацију на неким већим и снажнијим силама од Србије, зато ће њихово присуство на Западном Балкану бити доминантније”, рекао је Вучић, преноси Танјуг.
На Београду је, наводи, да чува мир, да разговара и са представницима САД, а да дијалог са Приштином настави под окриљем ЕУ, иако неће бити лако.
„Али, ако мисле да ћемо се лако одрећи онога што мислимо да је наше, иако они не мисле да је наше, мој одговор је - преварили сте се”, поручио је председник Србије.