Специјално за Политику
Њу Џерзи – Њујоршки државни тужилац Летиша Џејмс објавила је крајем прошлог месеца извештај у којем се каже да је држава Њујорк вероватно умањила податке о броју умрлих од ковида 19 у старачким домовима за чак 50 одсто. „Њујорк пост” је известио да се главна помоћница њујоршког гувернера Ендруа Куома, Мелиса де Роса приватно извинила посланицима Демократске странке због прикривања броја смртних случајева од ковида 19 у старачким домовима, рекавши да је број умањен због бојазни да би прави податак дао тадашњем председнику Трампу „муницију” за злобне твитове, али и из страха од федералне истраге. Њено извињење није успело да смири демократе којима је саопштила ову вест, а ни јавност, која је о овоме убрзо била обавештена.
„Месецима је било јасно да Куомова администрација прикрива податке о броју смртних случајева у старачким домовима”, каже за „Политику” колумнисткиња „Њујорк поста” Керол Марковиц и додаје: „Помогли су им незаинтересовани медији, који су само причали причу о ’Куомо-хероју’”.
У свом недавном чланку у „Њузвику”, под насловом „Куомо није заштитио старије особе од ковида 19, али то су медији покрили”, наша саговорница је указала да су медији током целе кризе третирали њујоршког гувернера као ковид хероја, избегавајући да му поставе тешка питања. Она је објаснила да је у томе предњачио његов рођени брат, водитељ Си-Ен-Ена Крис Куомо, али да су то радили и многи други програми.
Јунски интервју на Си-Ен-Ену са Крисом Силицом пружио је Куому прилику да рекламира свој рад, критикујући притом тадашњег председника Доналда Трампа и републиканске гувернере који нису желели да подрже мере које би блокирале економију. Куомова јунска медијска турнеја имала је место и у емисији „Добро јутро, Америко”, где је водитељка Ејми Робах повела дискусију о Куомовом љубавном животу и подстицала га да се кандидује за председника. Том приликом она му није постављала питања о смртним случајевима у старачким домовима. У октобарској емисији ТВ мреже Еј-Би-Си под називом „Поглед” Сани Хостин је поменула полемику око старачких домова, али је дозволила Куому да порекне да је послао директиву о којој га је питала, пре него што су се вратили на расправу о његовом љубавном животу, написала је Керол Марковиц.
Куомо је некако, током прошлих месеци, нашао времена и да заврши своје мемоаре „Америчка криза”. Његова књига, објављена у октобру, одмах је постала бестселер. Непознато је колико му је унапред плаћено за објављивање ове књиге, али се зна да је за своје претходне мемоаре добио више од 700.000 долара.
Убрзо након тога, у новембру, Куомо је примио међународну награду „Еми” за „мајсторско” информисање и ефикасно руководство током пандемије ковида 19.
„Гувернерових 111 дневних извештаја функционисало је тако добро јер је ефикасно креирао телевизијске емисије, са ликовима, заплетима и причама о успеху и неуспеху”, објаснио је председник и извршни директор академије Брус Пејзнер у изјави којом је објавио одлуку да се награда додели Куому.
Мајкл Гудвин, колумниста „Њујорк поста”, у свом фебруарском тексту овако је прокоментарисао одлуку о надграђивању Куома: „Још једна награда ’Еми’ не би била довољна добра за тај наступ. Само ’Оскар’ би био (довољно добар). Напокон, потребан је необичан глумац који се претвара да говори истину и ништа осим истине, иако говори све осим истине.”
На питање ко је по њеном мишљењу био прави херој и покретачка сила у откривању истине у овој тужној причи, Керол Марковиц каже: „Права покретачка сила била је Џенет Дин. Није одустала од покушаја да открије истину. Тражила је одговоре од прошлог пролећа, и дуго их није добила.”
Џенет Дин, метеоролог Фокс њуза, била је један од најоштријих медијских критичара Куомовог рада, посебно његове мартовске директиве која је налагала старачким домовима да прихвате пацијенте позитивне на ковид 19. Оба родитеља њеног мужа умрла су прошле године у њујоршким старачким домовима од вируса корона. Куомо је 10. маја поништио мартовску директиву, која је имала циљ да помогне ослобађању болничких кревета за најболесније пацијенте како су се број случајева све више повећавао.
Џенет Дин је крајем јануара у изјави за Фокс њуз рекла да медији нису постављали озбиљна питања гувернеру и нагласила да је Куомо наставио да пребацује кривицу на све остале. „Ни до данас није прихватио никакву одговорност”, изјавила је Џенет Дин.
Наиме, Куомо је покушао да умањи значај локација на којима су корисници старачких домова преминули, рекавши на конференцији за штампу прошлог месеца: „Кога брига (ако су они) умрли у болници, (или) умрли у старачком дому? Умрли су.”
„Гувернер се мора суочити с последицама својих поступака, али исто тако и сваки новинар који му није постављао важна питања током интервјуа”, истиче за „Политику” Керол Марковиц.
Законодавци разматрају одузимање хитних овлашћења која су дали гувернеру на почетку пандемије. Током претпрошлог викенда, уредништво „Њујорк поста” је затражило савезну истрагу због „прикривања информација о старачким домовима” и поставило Куомову фотографију на насловну страну, под насловом „Корумпиран”. Америчко тужилаштво у Бруклину и ФБИ започели су прелиминарну истрагу о начину на који је Куомова администрација обрађивала податке о смртним случајевима у старачким домовима. Виши саветник гувернера изјавио је да је његова управа сарађивала с Министарством правде и да ће то и даље чинити. Куомо је пре неколико дана рекао да је објаснио шта се догодило и да нема разлога за истрагу.
Будућност овог „пандемијског хероја” за сада је непозната. Неки траже да се јавно извини, неки да да оставку, а неки да правно одговара за своје поступке. Изгледа да је све друго теже предвидети, осим још једне књиге његових мемоара.
Више од пола милиона преминулих од ковида 19 у САД
Њујорк – САД су одале пошту Американцима преминулим од ковида 19, којих је више од 500.000, а амерички председник Џо Бајден је позвао на јединство у борби против пандемије и наредио да заставе у целој земљи до петка буду спуштене на пола копља због овог трагичног биланса, преноси Танјуг. Минутом ћутања, уз 500 упаљених свећа, на степеницама Беле куће председник Џо Бајден, прва дама Џил Бајден, потпредседница Камала Харис и њен супруг Даг Елмхоф одали су пошту Американцима умрлим од вируса корона, а звона на Националној катедрали у Вашингтону симболично су звонила 500 пута у част преминулих.
„Прошли смо горе него било која друга земља, а веома смо развијени и богати. Имамо 500.000 жртава. То је невероватна цифра”, изјавио је водећи амерички епидемиолог Ентони Фаучи за телевизијску мрежу Еј-Би-Си.