Вест да Влада Републике Србије намерава да Природњачки музеј, институцију са традицијом дугом 125 година и огромног националног значаја, претвори у радну јединицу Завода за заштиту природе Србије јуче је у Министарство културе и информисање негирало. Истакли су да ће Природњачки музеј наставити да ради као републичка установа културе и да су опредељена средства за расписивање конкурса за идејно решење за зграду музеја.
– Маја Гојковић, потпредседница владе и министарка културе и информисања, одржала је састанак са Миланом Пауновићем, директором Природњачког музеја, поводом лажних вести које су у уторак пласиране, а у вези са даљим статусом ове републичке установе културе. На састанку је истакнуто да је Нацрт закона о музејској делатности, који ће се ускоро наћи пред Народном скупштином Републике Србије, дефинисао између осталог и статус Природњачког музеја. Из текста Нацрта закона је потпуно јасно да је то републичка установа културе и да ће и након усвајања овог закона наставити да ради у оваквом статусу – наводи се у саопштењу прес службе Министарства културе и информисања.
Како су рекли у министарству, директор музеја и министарка разговарали су о даљем раду музеја са посебним освртом на планове у вези са изградњом зграде.
– Министарство је за ову годину определило средства за расписивање конкурса за идејно решење за зграду музеја која би, како је предвиђено, требало да буде на Новом Београду одлуком Скупштине града – стоји у саопштењу министарства.
Ове информације потврдили су и у Природњачком музеју. У саопштењу музеја стоји да Министарство културе и информисања нема нити је имало намеру мењања статуса Природњачког музеја.
– Природњачки музеј је актер свих релевантних законских прописа из области културе, укључујући и будући Закон о музејској делатности, чији је нацрт недавно разматран. Настала ситуација последица је недостатка комуникације и неспоразума на основу незваничних информација и гласина. Директор Природњачког музеја др Милан Пауновић захваљује на подршци и истовремено се извињава због турбулентних збивања грађанима Србије, академској јавности, институцијама и појединцима, нарочито Министарству културе и информисања и министарки културе Маји Гојковић. После разрешења неспоразума вођен је конструктиван разговор о актуелним и хроничним проблемима смештаја Природњачког музеја, као и даљим плановима за рад и развој ове старе српске институције културе. Руководство Природњачког музеја позвало је министарку културе да оствари раније најављену посету и детаљно се упозна са процесом рада, вредном и богатом културном баштином из природе која се ту чува и проучава, као и будућим плановима и новој згради – наводи се у саопштењу Природњачког музеја.
После вести која се јуче појавила на друштвеним мрежама реаговале су бројне културне и научне организације, друштва за заштиту природе, као и појединци, који су оштро протестовали због најаве да Природњачки музеј, овај бисер српских музеја, постане „привезак”.
Састанак је уговорен, срећом, на време. После саопштења обе институције јасно је да је разговор обављен на обострано задовољство. Остаје закључак да се у доношењу било каквих одлука које се тичу статуса институција, посебно овако важних, морају укључити све заинтересоване стране и да се ништа не сме препуштати случају и гласинама. Јер, дима око приче о музеју сигурно не би било да није било ватрице па макар она била и незванична.
Надамо се да ће на будућој скупштинској расправи протећи све онако како је на јучерашњем састанку усаглашено.
Јединствени биљни и животињски примерци
У 125 збирки музеја сада се баштини више од 1.600.000 примерака стена, минерала, фосила, биљака, гљива, животиња, ловачког оружја и трофеја. У библиотеци старој 115 година похрањено је око 22.000 наслова књига, рукописа, научних часописа, географских и геолошких карата... У музеју се чувају биљни и животињски примерци који не постоје нигде на свету.