Министарка државне управе и локалне самоуправе Марија Обрадовић позвала је данас 33 општине и града у Србији да буду ефикаснији у сређивању адресног регистра, истичући да у 21. веку у нашој земљи постоји 67.300 улица које су необележене.
Обрадовић је у Скупштини Србије, на седници у оквиру које народни посланици постављају питања члановима Владе, позвала те општине и градове да дају предлоге за називе улица и навела да уколико немају своје предлоге, могу да се обрате Министарству које ће им помоћи предлозима из регистра назива улица који се користе у Србији.
Подсетила је да је адресни регистар пројекат вредан два милиона евра, а да служи томе да се именују улице које за сада нису именоване и обележе бројевима зграде и куће које нису нумерисане.
„Важно је да све улице буду обележене”, казала је Обрадовић, преноси Танјуг.
Грађанима Србије који сада станују у улицама које нису обележене поручила је да неће имати додатних трошкова приликом мењања адресе.
„Држава ће сносити све трошкове приликом промена назива улица”, навела је Обрадовић.
Премијерка Србије Ана Брнабић, надовезујући се на тему адресног регистра, казала је да је Влада покренула тај пројекат 2016. године.
„То је био комплексан процес којим смо сви заједно уводили здрав разум и ред у државној управи и локалној самоуправи”, казала је Брнабић.
Оценила је да је срамотно да више од 50 одсто становништва није имало адресу.
„То је био један од показатеља да бившу власт није било брига како људи живе, нису доводили инвестиције, отварали радна места. Могли су макар да среде да свака улица добије назив и број”, истакла је Брнабић.
Навела је да је ове недеље одржан састанак са јавним предузећима како би она почела да преузимају податке из адресног регистра.
Према њеним речима, резултат тога ће бити олакшање привреди и грађанима да када се преселе не морају да обавештавају сваки орган, већ ће о промени адресе обавестити само један.