Суботица – До 12. часова у четвртак 25. фебруара није стигла ниједна понуда за куповину дела имовине бивше фабрике хлеба и пецива „Фиделинка” у Суботици. Стечајни управник Зоран Стојановић огласио је на продају, методом непосредне погодбе, објекте пекаре и тестаре, помоћне зграде те део грађевинског земљишта и то све по почетној цени од 2,3 милиона евра.
Рок за предају писаних понуда је истекао, а да ниједна понуда за куповину некада једне од најуспешнијих житомлинских и пекарских предузећа у Србији, није стигла. На продаји је иначе био погон који је у функцији и ради, јер је већ годинама закупац погона пекаре словеначко предузеће „Дон-дон”.
Ово је други покушај продаје дела „Фиделинкине” имовине, ни на први оглас није се јавио нико заинтересован. По слову огласа за продају предвиђено је било да стечајни управник 1. марта обавести Одбор поверилаца о понуђачу највише цене, те да истог дана буде потписан и купопродајни уговор.
Уместо тога, пошто на два позива за продају није било заинтересованих купаца део оглашене имовине „Фиделинке” – пекара и тестара – остају у рукама разлучног повериоца, односно повериоца који је своја потраживања обезбедио хипотеком. У овом случају то је била Хипо алпе адриа банка, која је још почетком 2000-их година, када су некадашњи приватни власници задуживали фабрику, ставила хипотеку на њену имовину. У међувремену, ово потраживање је променило власника, те је од пре три године нови разлучни поверилац фирма „Батагон” из Земуна.
У српској јавности ово предузеће познато је и као власник „Фабрике акумулатора Сомбор” купљено из стечаја за 7,3 милиона евра.
На сајту Агенције за привредне регистре наводи се да је оснивач фирме „Батагон” предузеће „Swissbat Holdings LTD” регистровано на Кипру. Средином ове године, поједини истрачивачки медији пренели су информацију да је предузеће „Батагон” повезано са швајцарским предузећем „Руверкап” те да су оштетили пензионе фондове алпске државе.
Житомлинска кућа „Фиделинка” отишла је у стечај пре више од 10 година због дуга од, како се у први мах процењивало, 692 милиона динара. У стечај је прво отишла матична фирма, а постепено за њом, као куле од карата, рушило се пословање и 10 повезаних ћерки фирми. У тренутку стечаја, у предузећу је на платном списку било 365 радника. Временом, сви су остали без посла и морали су потражити ново запослење. „Фиделинка” је приватизована пет година пре стечаја, и у тренутку њеног финансијског краха није се знало ко су власници. Показало се да је реч о три предузећа регистрована у земљама које се сматрају порески рајеви: „Моубреј системс” „Минеко” „Алисан маркетинг”. Ова три предузећа су се, како је то једном приликом и након увида у стање рекао и стечајни управник, задужила код банака, тако да је и сваки ексер у фабрици био под хипотеком.
Власници фирме су током година нудили и репрограме, али фабрика „Фиделинка” никада се није опоравила, и њена имовина је делом давана у закуп или продавана. Купца још траже њен силос, млин и скробара.