Панчево – Ко не зна и не памти, заклео би се да је простор у непосредној близини Спортског центра „Младост”, мреже пруга и Старе железничке станице „Панчево варош” шикара коју само треба раскрчити. Но, еколози – ентузијасти верују, да испод густог слоја шаше, рогоза и набујале траве, још има живота, односно воде, у Пескани – бари која деценију и по сања да постане језеро.
„Овде смо се лети шездесетих година прошлог века купали и шетали, а зими клизали, било је много света, млађарије”, присећа се Панчевац Богица Стакић, мале баре „великих потенцијала”, данас пензионер, а некада председник УО градског Фонда за грађевинско земљиште. Осим што добро памти боља времена мочварне Пескане, прича да је идеја о уређењу овог дела Панчева стара бар 45 година. Прве иницијативе, потекле су од овдашњег удружења грађана Савет панчевачких сениора (СПАС) и уобличене још 2002. у два пројекта. Шири је предвиђао ископ језера, озелењавање и изградњу нагиба плаже за 2.000 купача, кружну пешачку стазу, постављање расвете, мобилијар и комплетну комуналну инфраструктуру, вредан 50 милиона и „скраћени” без купања, са шеталиштем, евентуално за спортове на води и спортски риболов, за шта би требало уложити око 12 милиона динара.
Осим рачунице на папиру, пре готово две године забележен је и редак покушај да се бар уклоне гомиле ђубрета са њене десне обале, одмах испод надвожњака на путном правцу Панчево–Вршац, када је напуњено педесетак џамбо џакова ђубрета, док су из оно мало воде извађене аутомобилске, па и тракторске гуме, шут и свакојаки отпад.
„Својевремено су Пескану претражили и рониоци. Нађено је, бар је тако некада било, да се дубина креће од 1,5 до три метра и да се овде уливају три извора повезана са Дунавом, сада очигледно запушених дебелим слојем муља, док је растиње угушило воду. Представљени су надлежнима и пројекти о стратешком решавању проблема, али вероватно стоје у некој фиоци. Колико знам, било је и заинтересованих да закупе и уложе, јер је једно време место важило за исплативу инвестицију”, наводи за „Политику” Стакић, а надлежни су пре седам година изгледа били истог мишљења.
Пројекти су извучени „из нафталина” Дирекције за изградњу и уређење Панчева (данашњи „Урбанизам”), те је обелодањено да је новац за одмуљавање и прву фазу радова обезбеђен. Рачуница је показивала да ће за комплетно уређење простора морати да се потроши око милион евра, „како би Панчевци што пре добили место на којем ће моћи да уживају током читаве године”. Од „што пре”, прошло је још неколико лета. У једном тренутку из градске касе, опредељено је и око 40 милиона динара за формирање пројектно-техничке документације одмуљавања, али су они отишли на другу страну, а нов није виђен у буџету. Актуелна ситуација налаже, по наводима надлежних да пројекте треба ускладити са новом законском регулативом, па је и отворено питање, шта са обећавајућом баром урадити – уредити је или затрпати.
Тако, рупа од 10.000 квадратних метара, настала експлоатацијом песка пре једног века, која више није предмет ни предизборних обећања, најчешће походе једино ватрогасци и они који имају шта да побацају од кабастог ђубрета.