САРАЈЕВО - Федерација БиХ данас обележава 28 година од референдума о независносној и сувереној БиХ, који Република Српска не признаје и као Дан Републике обележава 9. јануар, који Сарајево опсорава. Срби су те 1992. бојкотовали референдум у уверењу да је реч о нелегалним активностима.
Након одржаног референдума, Босну и Херцеговину су 6. априла признале чланице тадашње Европске заједнице, а дан касније Сједињене Америчке Државе. Прва држава која је признала БиХ била је Бугарска. Након проглашења независности, Република Босна и Херцеговина је 22. маја 1992. постала и чланица ОУН.
Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је у суботу да Република Српска неће славити 1. март - Дан независности БиХ и да то не може и неће бити празник у том ентитету, јер, како је рекао, Уставни суд БиХ одлучује само шта је у интересу Сарајева и Бошњака, преноси Танјуг.