ТАЈПЕЈ – Кинеска кампања „вакцинске дипломатије” остварује изненађујући успех, а Кина је обећала пола милијарде доза својих вакцина за више од 45 земаља, преноси агенција Асошиејтед прес у чланку о ширењу употребе кинеских вакцина у свету.
Кинеске вакцине постале су извор наде за многе земље које зависе од кинеске помоћи да их спасе од пандемије ковида-19 и шире се у великом делу света упркос бризи о њиховој ефикасности и о томе шта би Кина могла да тражи заузврат, преноси АП. Само четири од многих кинеских произвођача вакцина могу да произведу најмање 2,6 милијарди доза ове године, велики део светске популације ће на крају бити вакцинисан не са савременим западним вакцинама које се хвале огромним стопама ефикасности него са скромним кинеским вакцинама направљеним на традиционалан начин, наводи агенција.
Уз недостатак јавних података о кинеским вакцинама страхови око њихове ефикасности и безбедности су и даље велики у земљама које од њих зависе, уз додатну забринутост око тога шта би Кина могла да тражи заузврат за те испоруке.
Ипак вакцинисање са кинеским вакцинама почело је у више од 25 земаља, а вакцине су испоручене у још 11 земаља, на основу рачунице АП засноване на извештајима у тим земљама и објавама влада и компанија.
Тај подухват могао би потенцијално да спасе углед Кине која је решена да се трансформише у спасиоца од предмета неповерења због првобитне реакције на епидемију ковида-19, преноси Бета.
„Свакако видимо да вакцинска дипломатија у реалном времену почиње да се спроводи, а Кина води по питању тога да може да произведе вакцине у Кини и да их учини доступним другима”, рекао је Кришна Удајакумар, стручњак из америчког универзитета Дјук.
Кина је саопштила да обезбеђује „помоћ у вакцинама” за 53 земље и да извози вакцине у 27 али је одбила молбу АП-а да покаже списак тих земаља.
Пекинг демантује да се бави вакцинском дипломатијом и портпарол министарства спољних послова рекао је да Кина сматра да је вакцина „јавно добро”. Кинески стручњаци одбацију било какву повезаност између извоза кинеских вакцина и побољшања имиџа Кине.
Кина се усмерила на земље са ниским и средњим приходима које су у великој мери запостављене док су богате земље приграбиле већину скупих вакцина које производе компаније као што су Фајзер и Модерна. И упркос неких својих одлагања Кина је у великој мери капитализовала на споријим од очекиваних испорука произвођача америчких и европских вакцина.
Као многе друге земље Чиле је добио много мање доза Фајзерове вакцине него што је прво обећано, Кинеска компанија Синовак је деловала брзо и послала четири милиона доза.
Избор вакцина је ограничен за Чиле и многе друге земље ниских и средњих прихода. Испорука вакцина глобално доминира у богатим земљама које су покупиле 5,4 милијарди од 7,8 милијарди доза набављених у свету, према Универзитету Дјук.
Кинеске вакцине које могу да се чувају у стандардним фрижидерима привлачне су за многе земље које можда имају тешкоће да обезбеде ултрахладно чување потребно за вакцине као што је Фајзер.
АП подсећа да се Синовак и Синофарм ослањају на традиционалну технологију у којој се живи вирус умртви и онда очисти и подстиче имуни одговор указујући да неке земље то сматрају безбеднијим од новије, мање доказане технологије неких западних конкурената упркос недостатку јавно доступних података о безбедности кинеских вакцина.
У Европи Кина снабдева вакцине земљама као што су Србија и Мађарска, што је знатна геополитичка победа у централној Европи и на Балкану где се Запад, Кина и Русија такмиче за политички и економски утицај, наводи АП.
Али кинеска вакцинска дипломатија ће бити само толико добра колико су вакцине које нуди, пише АП и додаје да се оне и даље суочавају са препрекама.
„За кинеску вакцину посебно било је недовољно података у поређењу са другим вакцинама” рекао је један болничар у Египту који је превазишао своје првобитно оклевање и примио Синофармову вакцину.
Синофарм који је саопштио да је њихова вакцина ефикасна 79 одсто на основу привремених података са клиничких проба, није желео да одговори на молбу за интервју од АП-а.
Кинеске компаније произвођачи вакцина су биле споре и неконзистентне у објављивању својих података са проба у поређењу са компанијама као што су Фајзер и Модерна, рекао је Јанџонг Хуанг, стручњак за глобално здравље у америчком тинк-тенку Савету за спољне послове.
Ни једна од три кинеске вакцине које се користе у свету нису јавно објавиле податке о својим клиничким пробама у каснијој фази. Кансино још једна компанија са вакцином са једном дозом каже да је ефикасна 65 одсто, али је одбила да се интервјуише.
Постоји и збрка око ефикасности вакцине Синовака. У Турској где је Синовак спровео део својих проба ефикасности званичници су навели да су вакцине ефкасне 91 одсто. Међутим у Бразилу, званичници су ревидирали стопу ефикасности са 78 одсто на тек нешто изнад 50 одсто после укључивања благих инфекција.
Екпсертски панел у Хонгконгу објавио је податке које је поднео Синовак здравственим регулаторним телима који показују да је вакцина ефикасна тек нешто изнад 50 одсто.
Глобално, здравствени званичници су рекли да је корисна свака вакцина која је најмање 50 одсто ефикасна.
Земље које примају вакцине такође брину да би кинеска вакцинска дипломатија могла да дође уз одређену цену. На Филипинима где Пекинг донира 600.000 вакцина један високи дипломата рекао је да је кинески министар спољних послова Ванг Ји пренео дискретну поруку да се ублажи јавна критика око растућих кинеских претензија у спорном Јужном кинеском мору.
Ипак хитност пандемије у великој мери надвладава оклевања око кинеских вакцина, наводи АП.
„Вакцине, посебно оне произведене на Западу резервисане су за богате земље. Ми смо морали да гарантујемо вакцину, било коју вакцину”, рекао је један египатски званичник који није желео да му се наведе име.