ОПЕК плус, нафташки савез 23 петро-државе, предвођен Саудијском Арабијом и Русијом, потврдио је јуче статус кључног фактора глобалног снабдевања црним златом у „ корона временима“.
Наиме, упркос очекивања берзи да ће ОПЕК плус од априла повећати производњу нафте, макар за 500.000 барела дневно, „Блок 23“ је на инсистирање Ријада, одлучио да додатно не одврће петро–славине у априлу и мају, због свог утиска, да је глобални привредни опоравак још исувише крхак да би они засули тржиште повећаним снабдевањем нафтом. ОПЕК плус овог пута учинио је ипак изузетак, и то према Русији и Казахстану, којима је омогућен скромни пораст производње од 150.000 барела дневно.
Истовремено, Саудијска Арабија потврдила је јуче доминантног играча овог удружења петро држава. Принц Абделазиз бин Салман, саудијски министар енергетике, објавио је јуче, да ће Ријад наставити „ и наредних месеци“ да се држи унилатералне, јануарске одлуке о смањењу производње нафте за милион барела дневно.
Дотична одлука Ријада, првобитно орочена на два месеца, шокирала је берзе почетком године, и подстакла скок цене нафте. „ У следећих неколико месеци, одлучићемо како нам буде одговарало, када ћемо и колико повећати производњу. Тим поводом, нисмо у журби“, нагласио је принц Абделазиз бин Салман.
У међувремену, Александер Новак, заменик руског премијера и руски министар енергетике, изјавио је јуче да су чланице ОПЕК плус оптимисте кад је реч о глобалном привредном опоравку у 2021, односно да виде „ сигнале раста тражње нафте“.
Према Новаку, ОПЕК плус „ будно мотри на кључне берзанске сигнале, и уздржани је оптимиста што се тиче побољшања ситуације. Видимо знаке економског опоравка и опоравка тражње у будућности.
Надам се да ће 2021. тим поводом, бити кључна година“, рекао је Новак након видео–конференције ОПЕК плус. После ових вести, јуче из седишта ОПЕК-а у Бечу, цена барела „ брента“ скочила је читавих пет одсто ( око 66 долара ) са теденцијом даљег поскупљења, јавиле су агенције.
Берзе синоћ нису криле изненађење, најновијим одлукама ОПЕК плус. Колико крајем прошле седмице, пред јучерашњи „ кључни” видео самит ОПЕК-а, и ОПЕК-а плус, барел „ брента“ коштао је на лондонској берзи око 59 долара. Колико јуче, уочи почетка петро—блока „ 23“ исти барел стајао је око 64,60 америчка долара.
Између ове две цене исте врсте нафте ( лака тексаска нафта бележи сличне успоне и падове цене), светско тржиште црног злата мучила је неизвесност : колико је ОПЕК плус спреман да одврне петрославине већ од идућег месеца?
Што због масовне вакцинације против короне широм света, и првих сигнала привредног оживљавања, глобално тржиште није крило нове апетите за барелима, и то за додатних 1,4 милиона барела дневно, а можда и далеко више, процењивала је америчка инвестициона банка „ Голдман Сакс“.
Било како било, од јуче, као да постаје јасно да Ријад са „ плус–минус „ милион барела нафте дневно”, сада држи светско тржиште нафте у својеврсном „ шаху”. Шта су планови двора у Ријаду од јуна са дотичних милион барела које су скинули из понуде свету, мало ко из спољног света зна.
На светској петро–арени ипак није све „ у рукама“ ОПЕК плус. На то указују разни други „ окидачи“ који су јуче,пре самита ОПЕК плус, дизали цену барела. На пример, одлично наоружани Хути побуњеници из Јемена, успели су јуче ујутру софистицираним дроновима да нападну ваздухопловну базу „ Краљ Халид“ на југозападу Саудијске Арабије, и извршили ракетни напад на нафтне инсталације у Џеди на Црвеном мору, недалеко од аеродрома „ Краљ Абдулазиз“ који иначе опслужује милионе верника на ходочашћу ка Меки и Медини.
Да невоље петро–берзи буду веће , ОПЕК плус намерава да сваког месеца док траје корона, надаље вага : да ли ће одврнути, или заварниту своје петрославине нафте жедним купцима широм света.