НАЈАФ, ИРАК – Папа Фрања и највиши шиитски званичник у Ираку, ајатолах Али ал-Систани послали су данас заједничку поруку мирног суживота, позивајући муслимане да прихвате хришћанску мањину у тој земљи.
На састанку иза затворених врата у ирачком светом граду Најафу они су разговарали о питањима која муче ирачку хришћанску мањину.
Ал-Систани је веома поштована личност у Ираку и међу шиитима. Хришћани у Ираку се надају да ће његов израз солидарности помоћи да се боље позиционирају у друштву након година прогона и напада шиитских милиција.
Група Ирачана у традиционалној одећи дочекала је папу испред куће Ал-Систанија где су се састали, преноси Бета.
Кад је папа Фрања ушао у ту кућу, неколико белих голубова је пуштено као симбол мира.
Један верски званичник је оценио да је састанак био „врло позитиван” и рекао да је Ал-Систани, који обично седи када има посетиоце, устао да поздрави папу Фрању, чиме му је указао част.
Папина посета се уживо преноси на ирачкој телевизији.
Папа Фрања је јуче допутовао у посету Ираку која је окарактерисана као историјска, како би апеловао на хришћане, којих је све мање у тој земљи, да остану и помогну у обнови након година рата и прогона.
Папу, који у посети борави три дана, на аеродрому у Багдаду је дочекао ирачки премијер Мустафа ал Кадими.
Сутра ће папа у Ербилу предводити мису.