Патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Порфирије навео је у писму прочитаном на сахрани епископа захумско-херцеговачког Атанасија Јевтића да су тамо где је био Атанасије, били и свети оци и учитељи Цркве – „тамо је био Христос распети и васкрсли”, чијом „силом” је он „храбрио, чувао, подизао и хранио све који су били у невољи”. Умировљени епископ и професор на Православном богословском факултету у Београду Атанасије преминуо је у четвртак након борбе с коронавирусом.
Писмо је на сахрани на гробљу манастира Тврдош у Требињу прочитао митрополит дабробосански Хризостом зато што се патријарх налази у превентивној самоизолацији због контакта с особом зараженом коронавирусом.
„Али – (Порфирије) његов студент, чиме се бескрајно поносим, и срце ми је пуно када то изговорим или помислим, а верујем и многима владикама, свештеницима, монасима, који су били његови студенти, који су га тих давних година слушали на факултету, на јавним предавањима у Београду, а и они који као мирјани служе Цркви, а недељом и празником су хрлили у манастир Ваведење, где је он, заједно са дивним професорима, нашим оцима Амфилохијем и Иринејем служио и на земљи нам отварао двери Царства небеског”, навео је Порфирије, преноси Бета.
Порфирије је нагласио да је Атанасије студентима путем апостола Павла откривао православље, манастире и српство Далмације – када су певали Христос воскресе у Јасеновцу и на Косову, први пут с њим крочили на Свету Гору.
„Чак и када смо са њим играли фудбал у престоном Београду, испод Калемегдана, месту које је освештано жртвом Доната и Фортуната, Ермила и Стратоника, ђакона Авакума и игумана Пајсија, јасеновачких мученика који су ношени Савом стигли под древне зидине али и хиљадама које је крвави комунистички терор прибројао светима мученицима, у престоници српства, али и на другим местима. Међу њима је и рођени стриц владике Атанасија, свештеник Милош Јевтић који је на Свету Петку 1944. године убијен са хиљадама невиних Мачвана и Поцераца на савском мосту у Шапцу”, истакао је он.
Порфирије је казао да Херцеговци знају боље од свих „шта је у несрећном рату значио и чинио владика за нашу Отаџбину”.
„Знају то, не мање и косовско-метохијски Срби, а знамо и сви ми”, додао је он.
Нагласио је да је Атанасије уз светог Јустина и Николаја, најплоднији и вероватно у свету најпризнатији и најпознатији српски богословски и научни писац.
„Данас сви заједно можемо да посведочимо речима апостола Павла: владико Атанасије, добар си рат ратовао, трку си завршио веру си одржао. Сада те чека венац правде који ће ти дати Господ наш, праведни судија”, закључио је он.
Умировљени владика Атанасије биће сахрањен у манастиру Тврдош
БАЊАЛУКА – Испред требињског Саборног храма одржана је литургија поводом смрти умировљеног епископа Атанасија, а претходило јој је јутрење са опелом.
На сахрану умировљеног владике Атанасија стигли су председница Републике Српске Жељка Цвијановић, министар унутрашњих послова Драган Лукач и министар пољопривреде Борис Пашалић.
Од требињског Саборног храма кренула је литија до манастира Тврдош, где ће Атанасије бити сахрањен, преноси Бета.
На сахрану Атанасију стигли су и принц Филип и његова супруга Даница Карађорђевић, као и премијер Црне Горе Здравко Кривокапић.
Умировљени епископ Атанасије преминуо је 4. марта у Требињу, од последица коронавируса.
У Херцеговини је проглашена дводневна жалост поводом његове смрти.
Епископ Атанасије Јевтић рођен је у селу Брдарици, у шабачко-ваљевском крају, 8. јануара 1938. године.
Завршио је Богословију у Београду 1958. године, у генерацији са митрополитом Амфилохијем и епископом Лаврентијем.
По повратку из војске замонашио се у манастиру Пустињи код Ваљева 3. децембра 1960. године.
Од 1991. био је епископ банатски, а већ следеће године је изабран за епископа захумско-херцеговачког.