НИШ – На југу Србије осим ситуације са короном највише се прате збивања око цена боравка малишана у обдаништима у Алексинцу, највећем општинском центру после Ниша у Нишавском округу. Обавезе родитеља у градићу на Моравици (сокобањској) који имају децу у вртићима и предшколским групама Дечје установе „Лане” недавно су повећане, услуге су поскупеле и по свему судећи убедљиво су највише у нашој земљи.
Према званичним информацијама које смо добили од почетка јануара, када је усвојена нова „економска цена” боравка алексиначких малишана у вртићима у висини од 31.000 динара по детету, родитељи који плаћају 20 одсто сада су обавезни да месечно издвајају 6.200 динара. Ова (бенифицирана) цена је за око две хиљаде динара већа него у осталим општинама на југу наше земље . У Лесковцу, на пример, родитељи по детету месечно плаћају 3.700, а у Нишу око 4.000 динара.
Најновијом ценом Алексинац је претекао и услуге које се плаћају у дечјим установама у Београду, а које су око 5.700 динара.
Како нам је речено, најновију (економску) цену боравка малишана у алексиналчким вртићима формирала је стручна комисија, и на њену висину највише утиче мали број деце у појединим вртићима. Председник општине Алексинац Далибор Радичевић изјавио је да на сеоском подручју алексиначке општине постоје дечји вртићи са само по пет или шест малишана који раде као и остали са много више деце, али су трошкови за њихов рад увећани”. Исто тако, нагласио је први човек Алексинаца, ови вртићи са малим бројем малишана ни под којим условима се неће затварати и гасити, јер су настојања локалне самоуправе да се млади становници алексиначких села задрже и даље у местима где живе и да се не исељавају, рекао је Радичевић
На разуђеној територији општине Алексинац, која је са 71 сеоским насељем једна од највећих на југу Србије, дечја установа организује рад пет вртића у самом општинском центру, али и 22 на сеоском подручју. Вишедеценијска успешна брига да и деца на сеоском подручју, чији родитељи имају велике радне обавезе, имају исте услове у одрастању као и деца у граду, односно да им се пружа све што и њиховим вршњацима у општинском центру, довела је до тога да су услуге дечје установе скупље. Највећу ставку у расходима, од чак 80 одсто, чине плате запослених у Дечјој установи „Лане”, која у вртићима пружа услуге за укупно 526 малишана. Директорица ове установе Виолета Поповић рекла је да само једна трећина родитеља плаћа максималну цену вртића, а да сви остали користе и добијају олакшице. Такође је рекла да су 82 родитеља потпуно ослобођена плаћања.
Незадовољство због високих цена вртића је, у шта смо се уверили, највеће код родитеља деце која користе услуга дечје установе у самом Алексинцу. На сеоском подручју, међутим, нико се не буни. Мештани алексиначких села истичу да се цена боравка њихових малишана не доводи у питање и да је најважније да њихова деца имају вртиће.