Суботица – Како би требало да изгледа центар града, део од пута Максима Горког до Трга Синагоге, повшине веће од 18 хектара? Одговорни урбанисти Јавног предузећа за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање сачинили су план детаљне регулације. Документ на основу којег је могућа даља градња и формирање центра на јавни увид ставили тако што су га окачили на сајт града, у одељку грађевинарства. То сигурно није интернет фиока коју грађани често отварају, те је тек након објаве текста на локалном интернет порталу постало јасно да је израђен докуменат којим се темељно мења градско језгро. Предвиђено је рушење великог броја објеката, посебно у околини Улице Петра Драпшина, која се налази за свега неколико десетина метара од Градске куће, и у којој је још сачувана калдрма. Дуго је ова улица, међу грађанима позната по свом старом називу Гомбошки сокак, словила као улица коју треба затворити за саобраћај и овде отворити место старим занатлијама од којих су се неки још ту задржали. Уместо тога, урбанисти су предвидели градњу вишеспратница.
Када је у јавност доспела информација о плановима који би на овај начин трансформисали језгро Суботице, први се на свом фејсбук профилу огласио др Балинт Пастор, председник Скупштине града. Навео је да је тим поводом разговорао са градоначелником Стеваном Бакићем и да је заједнички став да се градитељска баштина мора заштити. „План су израдили људи којима традиционална суботичка обележја идентитета, као и наше градитељско културно наслеђе не представљају приоритет већ инвестиције у некретнине, што би неспороно ублажило ситуацију са стамбеним проблемима, али би Суботицу претворило у обичан град попуњен стамбеним зградама”, написао је Пастор.
Одговор је стигао и послат је само на адресу једног другог градског сајта, у којем ЈП за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање наводи да им је планом детаљне регулације управо циљ био стварање квалитетног урбаног амбијента. Као доказ приложили су фотографије неусловних објеката чије рушење је предвиђено и додали: „Репланирање је рађено са циљем регенерације простора у урбано ткиво, рационалнијег коришћења земљишта и претварања у структуре које карактеришу савремени градски живот. Изградњом станова и пословних простора по највишим стандардима доћи ће се до конверзије ових квартова непримерених центру града у репрезентативно стамбено-пословне блокове”.
Скупштина града је још 2012. године донела одлуку да се за овај део града изради План детаљне регулације. Без обзира на сложеност документа и величине простора који захвата, остаје питање да ли је за његову израду заиста било потребно оволико времена. Поготово када се зна да су поједини услови од других служби за овај простор „наврат нанос” тражени прошлог децембра, или се можда његова израда поклопила и са интересима инвеститора који су у међувремену постали власници појединих парцела на овом простору. ЈП за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање, у последње две године у неколико наврата је наљутило Суботичане и изазвало полемику. Тако је ово предузеће иницирало постављање светлећих билборда по читавом граду, готово ометајући кретање у пешачким зонама. За закуп билборда јавио се само један заинтересовани понуђач који је овај огласни простор добио по почетној цени. Ништа мању полемику изазвала је и дозвола овог јавног предузећа да приватна компанија ДГ сруши објекат у Улици браће Радића, коју је Влада Србије управо тада прогласила за просторну културно историјску целину, и тамо сагради вишеспратницу.
Пре неколико дана Предраг Радивојевић, директор ЈП за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање, поднео је оставку на функцију. На План детаљне регулације који се налази на јавном увиду поднето је, како „Политика” незванично сазнаје, велики број примедаба, те је једна од могућности које се разматра да се приступи измени, односно изради новог плана.