Изложба „У гудурама Америке” биће организована од 8. до 30. априла у биоскопу „Балкан” и представиће радове три аутора: видео-рад „Звуци родног краја” Младена Миљановића, скулптуру „Yugo Amerika” Радоша Антонијевића и инсталацију „Америка” Ненада Малешевића, саопштио је организатор, преноси Танјуг.
Назив изложбе прави јасну опаску на наслов романа Карла Маја „У балканским гудурама”, у ком се Балкан стереотипно тумачи као дивља, неукроћена територија у којој владају насиље и разбојништво. Инверзијом стереотипа и увођењем личног, колективног или историјског искуства, ова поставка гради се на преиспитивању значења топонима и појма Америка.
Изложбу је продуцирала Фондација „Саша Марчета”.
Ксенија Самарџија, кустоскиња изложбе и директорка фондације, напомиње да ова поставка нуди остатке, проживљене и прерађене садржаје: оно што је остало од великих историјских наратива.
„Фондација ’Саша Марчета’ подржала је организацију ове изложбе са намером да у тренутку када се тектонским променама мењају социјални, политички, етички наративи, разматра питања последица, шта долази након драматичног искуства и где се данас налазе утопијске обале слободе”, казала је Самарџија.
Стеван Вуковић, историчар уметности и члан програмског савета Фондације „Саша Марчета”, у каталогу изложбе наводи да кроз тематску спрегу радова на овој изложби се ствара слика о имагинарној Америци, која служи као неки спољашњи орјентир, то јест као нека врста другости у односу на свакодневицу живљења у „балканским гудурама”.
„Звуци родног краја” Младена Миљановића је петнаестоминутни видео и представља ресемнатизацију уметничког који узима и комбинује већ постојеће изворне песме ‒ различите верзије исте песме „Направила Америка од Босне државу”, аутора Анте Бубала. Простор песме и уметничког користи се као потенцијал неутралног простора и платформе културе у којем је могућа свака врста споја, јер је то простор на који сви полажу право, али нико није његов апсолутни власник. Рад је снимљен у мају 2018. а продукован 2019. у сарадњи са филмском екипом Грега Блекеја, аустралијског режисера са адресом у Берлину, а аутор фотодокументације је Немања Мићевић.
Метална скуплтура „Yugo Amerika” настала је 2019. године и представља шкољку аутомобила „југо” исечену и сужену по оси симетрије. Од 1985. до 1992. године, у кампањи под називом „Yugo Amerika”, трајао је извоз овог аутомобила у Сједињене Америчке Државе. Без обзира на то да ли је, како су га оценили у Америци, најгори аутомобил свих вемена, он обликом и називом остаје дубоко интегрисан у конструкције нашег идентитета, и у Србији има култни статус.
Инсталација „Америка” Ненада Малешевића обухвата три фотографије, хиљаду цртежа и једну поштанску марку. Серија цртежа је започета 2015. године и садржи десет књига, тј. свезака. Мотив је скулптура надомак Њујорка, на Острву слободе, позната као Кип слободе. Фотографије су снимљене фебруара 2019. године на Острву слободе, у 53. њујоршкој улици и у Метрополитен музеју.
Цртежи су изведени према илустрацији Кипа слободе са поштанске марке официјелног назива „Статју ов либерти” дате у оптицај 1961. у Бафалу, у држави Њујорк, а купљене у Земуну 2011. године.