Замишљена као понос и дика Земуна, а данас оронула и запуштена, Кула Сибињанин Јанка на Гардошу од октобра би требало да буде претворена у велелепну грађевину опремљену дурбинима и фотоапаратима на видиковцу, док ће у унутрашњем делу бити смештена галерија и уметнички атеље. Спољашњост „Миленијумске куле” задржаће стари изглед, с тим што ће бити уклоњени многобројни графити који већ месецима руже ово здање.
Донедавноје овај културно-историјски споменик био у још трагичнијем стању. Када га је прошле године Ђорђе Чубрило, слободни уметник и фотограф, узео у закуп на неодређено време од општинског предузећа „Пословни простор”, унутра је затекао гомилу ђубрета. Уз помоћ донатора, општине и Градског завода за заштиту споменика културе започео је преуређење које кошта око 90.000 евра.
– Када сам први пут као закупац ушао у кулу она је била толико руинирана да је представљала срамоту за цео град. Све је било прљаво и ижврљано, није било мокрог чвора, а неко је чак успео да украде и громобране. Због тога је и сада небезбедно улазити унутра, мада ја ипак пуштам стране туристе да се попну на видиковац, али искључиво када је лепо време. Морао сам да ангажујем и двојицу чувара јер је понашање вандала превршило сваку меру – објашњава Чубрило, рођени Земунац, који је детињство провео играјући се у околини овог здања.
Његова намера је да Кули Сибињанин Јанка врати некадашњи сјај, али и да је учини примамљивом страним туристима. Тврди да ће се на другом нивоу налазити видиковац опремљен дурбинима и фотоапаратима, како би посетиоци могли да уживају у погледу на Београд и Срем, али и да те успомене остану забележе на сликама. Каже и да ће овај простор послужити телевизијским екипама када буду правиле репортаже о Београду.
– На првом спрату биће смештен уметнички атеље, као и радионица намењена деци. Она ће овде моћи да науче понешто о фотографији и дизајну – истиче Чубрило, додајући да ће ентеријер бити уређен у предвиђеном року, односно до октобра.
Обнова спољашњег дела куле, као и простора испред ње, зависиће од Завода за заштиту споменика културе, у чијој је надлежности. Њихови стручњаци увелико су на терену и помно прате све радове које обавља закупац, будући да овај објекат спада у археолошко налазиште прве категорије. Чубрило, међутим, наглашава да ће покушати да убрза цео процес, како би комплетна кула што пре засијала пуним сјајем.
– Мораће да се уреди и цео простор око ресторана „Гардош”, који би ускоро требало да буде приватизован. Надам се да ће и он ускоро добити нов и много бољи изглед, као и да ће бити преуређен паркинг – закључује Чубрило.
Кулу на Гардошу, прву соларну кућу у овом делу Европе, подигли су Мађари 1896. године како би обележили хиљадугодишњицу боравка у Панонији, те отуда носи назив „Миленијумска кула”. Изграђена је тако да је унутра зими увек топло, јер су прозори тако распоређени да сунчеви зраци могу да улазе и греју простор.
Миленијумски споменик, висок 36 метара, био је озбиљно оштећен 1914. године у сукобу српске и аустроугарске војске, али су после Првог светског рата оштећења санирана. Кула Сибињанин Јанка последњи пут темељитије је преуређена 1962. године.