Ремонт Хидроелектране „Ђердап 1” последњих седам година одлаже се због чега је Србија изгубила на десетине милиона евра, јер је смањена производња електричне енергије. Осим Електропривреде Србије на губитку су и радници домаћих компанија „Гоша”, „Термоелектро”, „Север” и „Прва петолетка” које би у обнови највеће домаће хидроелектране требало да учествују са око 25 одсто посла.
Уколико би радови почели ове године генералка би била завршена најмање за шест година што значи да би у најбољем случају електрана прорадила пуним капацитетом крајем 2014. године.
Међународни конкурс за ремонт хидроелектране завршен је 2001. године, а уговор са руском фирмом „Силовије машини” потписан је две године касније. Тада су у републичкој влади најавили да ће радови почети после потписивања споразума о регулисању клириншког дуга СССР према СФРЈ што се десило тек 2007. године. Зато што посao није започео када је предвиђено, читав пројекат у међувремену је поскупео. Руски партнер сада није спреман да те послове обавља по уговореним ценама, али ни ЕПС и ХЕ „Ђердап” нису спремни да плате више од онога што је било прописано уговорима и анексима.
Међудржавни споразум дефинише и висину дуга Русије Србији и његов део је испорука опреме за ХЕ „Ђердап 1” у вредности 100,5 милиона долара. Руси сада нису спремни по тој цени да раде, али ни наша страна да плати више, а према проценама стручњака, Руси траже седамдесетак милиона долара више од уговорене суме. Фирма „Силовије машини”, као највећи партнер у тим пословима, у међувремену је приватизована и не жели да послује са губитком. За обе стране додатни проблем је и пад вредности долара у односу на евро што још више поскупљује пројекат.
Имајући то у виду, кажу упућени у овај проблем, потребно је да се покрену нови преговори са Русима. Само применом клизне скале, вредност посла је сада порасла на око 125-126 милиона долара док се представници ЕПС-а и ХЕ „Ђердап” у тим преговорима могу кретати само у уговореним и потписаним вредностима. Оваква ситуација не одговара ни руским партнерима који су већ урадили добар део опреме. Она је комплетно завршена за шести агрегат, док ће се преосталих пет агрегата ревитализовати и извршити замена виталних делова. Значајно је и то што је реч о веома квалитетној опреми што потврђује и ревитализација опреме на румунској страни ХЕ „Ђердап”. Њихова постројења после уграђене швајцарске опреме постижу слабије резултате и од наших садашњих капацитета. А биће знатно испод резултата које ће ХЕ „Ђердапу 1” омогућити уградња нове руске опреме.
-----------------------------------------------------------
„Подмлађивање" хидроелектрана на Дрини
После три месеца чекања, коначно је почела ревитализација хидроелектрана на Дрини. Радници су кренули прво од ХЕ „Овчар Бања", а када се за годину дана заврши обнова овог постројења биће ремонтована и ХЕ „Међувршје". Највећи посао у Привредном друштву Дринско-лимске хидроелектране биће „подмлађивање" ХЕ „Бајина Башта", која ће почети у јуну следеће године и бити завршена 2012. године.
Василије Павићевић, директор ПД Дринско-лимске ХЕ, каже да је суботичка компанија „Север" главни извођач радова на ревитализацији хидроелектрана „Овчар Бања" и „Међувршје".
Што се тиче ХЕ „Бајина Башта", после обављене тендерске процедуре и потписаног уговора са аустријском фирмом „Vatech", припреме за ревитализацију одвијају се према утврђеној динамици, додаје Павићевић.