Тржишна вредност Нафтне индустрије Србије (НИС), према процени ревизорске куће „Дилојт и Туш”, износи 2,2 милијарде евра, наводи се у извештају који је јуче објављен на сајту Владе Србије. „Дилојт и Туш” ће за посао процене вредности НИС-а добити 480.000 евра.
Влада Србије наручила је у августу ове године нову процену вредности НИС-а како би се одредила вредност бесплатних акција које ће у приватизацији добити грађани и запослени у тој компанији, навео је раније премијер Мирко Цветковић, док је министар економије Млађан Динкић казао да ће она користити и у преговорима с руским „Гаспромом”.
Енергетским споразумом Србије и Русије, који би требало да буде ратификован током септембра, предвиђена је изградња гасовода „Јужни ток” кроз Србију и продаја „Гаспрому” 51 одсто капитала НИС-а за 400 милиона евра, уз инвестиције од 500 милиона евра у српску компанију.
„Дилојт и Туш” је навео да је приликом процене фер тржишне вредности капитала НИС-а на основу стања на крају јуна 2008. године користио четири методе, на основу којих се вредност НИС-а креће од 930 милиона евра до 3,39 милијарди евра.
Како истиче „Дилојт и Туш”, процена НИС-а на 2,2 милијарде евра донета је „на основу процењеног распона вредности сходно резултатима анализа и професионалног суда”.
„Дилојт и Туш” наводи да је имао приступ ревидираним и неревидираним финансијским и пословним подацима као и пројекцијама пословања које је доставило руководство НИС-а.
Додаје се да су приликом састављања извештаја коришћене и претпоставке о кретању цене сирове нафте од 2008. до 2012. године које су урадили Економист интелиџенс јунит и Дојче банка. У извештају се наводи и да је у НИС-у на крају јуна било запослено 12.262 радника, а да би до 2011. године њихов број требало да буде смањен на 11.000.
Приликом процене вредности методом дисконтованог новчаног тока коришћене су процене да ће НИС смањити експлоатацију сирове нафте на сопственим пољима у Србији и Анголи са 718.000 тона у 2007. години на 670.000 тона у 2010.
Пројектовано је и смањење укупне нето производње природног гаса са 271.000 кубних метара у 2007. на 172.000 кубних метара у 2012. години.
Тржишна вредност концесионих права НИС-а на истраживање, експлоатацију и прераду сирове нафте и природног гаса у Србији износи између 724 и 844 милиона евра, наводи се у процени методом нето имовине.
Вредност квалификоване радне снаге НИС-а је 41,4 милиона евра, наводи се у делу извештаја „Дилојта” у којем је процена вредности имовине НИС-а рађена методом нето имовине.
Некретнине, постројења и опрема српске нафтне компаније су истом методологијом процењени на 1,68 милијарди евра.
Према званичном билансу предузећа закључно са 30. јуном ове године, вредност тих некретнина, постројења и опреме је 1.22 милијарде евра.
Вредност те имовине је повећана, наводи „Дилојт и Туш”, пошто су некретнине предузећа на атрактивним локацијама, па им је вредност због тога увећана за 91 милион евра, а вредност осталих некретнина и постројења увећана је за достатних 355 милиона евра.
Према методи дисконтованих новчаних токова, укупна дуговања НИС-а процењена су на 495 милиона евра, а фер тржишна вредност предузећа 1,98 милијарди евра.
Читав извештај о процени вредности НИС-а могуће је погледати на Интернет старни Владе Србије www.srbija.gov.rs.