Прецизно забележена хронологија догађаја, аутентично пренети динамични дијалози из суднице, дуели судија и адвоката, излагања оптужених и сведока, бурна суочења, атмосфера у публици, догађаји ван суднице а у улогама учесница тог кривичног поступка. Може да се чита као роман а написана је тако да је могу читати и стручњаци и лаици. Реч је о првом тому трилогије „Процес КП 5/03”, књизи тек изашлој из штампе, о суђењу оптуженима за убиство премијера Зорана Ђинђића. Ауторке су новинарке нашег листа „Политика” Александра Петровић и Доротеа Чарнић. Извештавајући три и по године из Специјалног суда о највећем кривичном процесу у новијој историји Србије, решиле су и успеле да о овом суђењу напишу трилогију на више од 1.300 страница.
– Схватиле смо да све што се догађа у судници представља својеврсно сведочанство о једном историјском периоду који је преломан за историју Србије. Притом је медијски простор ограничен. Дневне новине и електронски медији никада немају довољно простора и времена да дочарају праву атмосферу и да саопште шири контекст основне вести, па је јавност често ускраћена за многе занимљиве детаље и нема потпуну слику о томе како функционише суд и како заиста изгледа утврђивање истине у судници. Зато смо дошле на идеју да све то забележимо и опишемо на једном месту – каже Александра Петровић.
Писање овакве књиге, наглашава Доротеа Чарнић, потпуно је другачије од дневног извештавања за новине, али је искуство судског извештача и репортера употребљено да се судски процес опише хронолошким редоследом, прегледно... Нисмо користиле транскрипте и списе из предмета, већ све оно што смо као судски извештачи могле да видимо и чујемо у Специјалном суду. Забележиле смо све догађаје од дана убиства премијера до изрицања првостепене пресуде. Нисмо утврђивале истину о убиству премијера Зорана Ђинђића, јер је то посао суда, али смо веродостојно пренеле како је та истина утврђивана – каже Доротеа Чарнић.
– Волимо своју професију и хтеле смо да покажемо да новинари брзих медија могу, и поред свакодневне трке са роковима, да издигну свој посао изнад дневних и дневнополитичких потреба и да од једног сложеног и дуготрајног судског поступка направе занимљиво штиво које ће уједно бити и драгоцен историјски документ. То је често захтевало даноноћни рад, али биле смо уверене да оваква књига мора да постоји и да је могу написати само новинари – каже Александра Петровић.
После описа атентата, увођења ванредног стања и акције „Сабља”, истраге и оптужнице, први том трилогије прати судски поступак од децембра 2003. до марта 2005. године, а други том описује суђење од марта 2005. до априла 2007. година. Трећи том садржи завршне речи тужиоца, пуномоћника оштећених, адвоката одбране и оптужених, као и првостепену пресуду.
– У трилогији има више од шест стотина имена, а сваки том има свој именослов, тако да се све личности лако могу пронаћи у сваком тому. Уредник наше трилогије је Драган Влаховић, новинар и писац, али историчар по струци, па зна колико је важно да свака озбиљна документарна и историјска књига има регистар имена – каже Доротеа Чарнић.
Рецензенти трилогије „Процес КП 5/03” су др Милан Шкулић, професор Правног факултета у Београду, и новинар Драган Бујошевић.
„...Иако је строго документарног карактера, првенствено заснована на чињеницама утврђеним у кривичном поступку, садржај ове књиге има посебан ’ритам‘ и фину ’мелодику‘, карактеристичну за занимљиву квалитетну белетристику, што је резултат не само талента и осећаја за писану реч њених аутора, већ и саме теме, која је већ на први поглед – велика сама по себи, јер се тиче догађаја који далеко превазилази уобичајене оквире” – каже у рецензији проф. др Милан Шкулић.
„....И када на било ком интернет претраживачу укуцате циљ вашег интересовања добијете нешто што личи на корпу за отпатке јер тек ту морате да све читате и схватите да је 90 одсто тога бескорисно. И транскрипти, и интернет, и документације су – недођије. И ето прве добре особине ове књиге: у њој свакако имате све најважније и најзначајније тренутке суђења. Имате путоказ у недођији!”, каже у рецензији новинар Драган Бујошевић.