Потреси на међународном финансијском и тржишту капитала с епицентром у САД, који су добили на снази последњих месеци, да би ескалирали ових дана, драматично утичу на берзанске показатеље и на српском тржишту на којем је индекс најликвиднијих акција BELEX 15 пао испод стартне вредности од 1.000 поена. Поново се потврдила стара истина да свако добро има и лошу страну, јер је својевремено са масовним уласком страних инвеститора, пре свега институционалних, Београдска берза добила снажан импулс за развој, али је, истовремено, постала и осетно рањивија на збивања на међународном финансијском и тржишту капитала, каже за наш лист директорка Београдске берзе Гордана Достанић.
Међутим, драматичан пад индекса на Београдској берзи у претходној седмици последица је паничне реакције инвеститора, који избегавају да тргују акцијама чак и веома добрих компанија чије успешно пословање ничим није доведено у питање, каже Достанићева, која је још прошле године упозоравала на нарастајући утицај негативних збивања на међународном тржишту капитала на српску берзу.
Домаћи инвеститори су у страху, јер криза на њих делује психолошки негативно, док професионални страни улагачи, по свој прилици, имају реалне проблеме на великим и домицилним тржиштима, тако да мала и недовољно развијена берза, каква је српска, тренутно није у фокусу њиховог интересовања, сматра Достанићева.
Указујући да не очекује брзи раст тражње, опоравак трговања и цена, директорка Београдске берзе сматра да би то требало да буде и сигнал за државу да се тргне и коначно обрати пажњу на домаће тржиште капитала.
Јер, цех кризе на Београдској берзи незаслужено плаћају и веома успешне компаније чијим акцијама се тргује годинама, а које су сад обезвређене, али и грађани који су своја средства поверили добровољним пензионим и инвестиционим фондовима, што прети да уруши почетно поверење у ове нове могућности улагања, као и да успори неопходну реформу пензионог система, упозорава директорка Берзе.
У оваквој ситуaцији реално је очекивати да се велики број берзанских играча сада окрене алтернативним могућностима пласмана новца, у некретнине, злато или, пре свега, штедњи док се ситуација не избистри.
Србија је једна од ретких земаља у којој држава нема стратегију развоја домаћег тржишта капитала, каже наша саговорница која истиче да је сад прилика да се коначно утврди правац развоја који је потребан овој земљи и њеној економији.
-----------------------------------------------------------
Финансијске и праве штаке
Откад је берза почела изразито да „храмље”, директорка Београдске берзе је на штакама!
Гордана Достанић је, наиме, пре неки дан повредила скочни зглоб и иде на штакама, што је, на неки начин у складу са тренутним стањем на домаћем, а још више на страним финансијским и тржиштима капитала која најразвијеније државе обилато подупиру финансијским „штакама” не би ли се усправила.
-----------------------------------------------------------
Суноврат индекса
У овој години индекс најликвиднијих акција BELEX 15 изгубио је на вредности 1.342,73 поена, тако да је петак завршио с вредношћу од 975,64 поена.
Максимални износ тог показатеља био је 3. маја лане кад је износио 3.335,20 поена.
И композитни индекс BELEXline, који прати тренд кретања цена 100 одабраних акција, суновратио се у овој години и то за 1.936,27 поена, на 1.894,57 поена.
Тај индекс имао је максималну вредност 5.007,34 поена, такође 3. маја прошле године.