Ниш – Становници Косова и Метохије, Албанци, Срби и припадници других националности, могу да путују ван земље и бораве у иностранству једино уз регуларан српски пасош. Процењује се да је од 1999. године у градовима Србије издато више од 220.000 нових српских путних исправа становницима јужне српске покрајине. И ове јесени, као и свих претходних година, велики број становника Косова и Метохије, посебно Албанаца, долази у Ниш, где се налазе најзначајније матичне књиге косовских општинских управа и где је седиште Полицијске управе Приштина. Пред седиштем полиције Приштина у Нишкој Бањи су свакодневне гужве.
– Морамо да дођемо по документе и ми са Косова, али и они који живе и раде у иностранству – у Швајцарској, Немачкој и другим европским земљама, иако би они до пасоша вероватно могли да дођу и у конзуларним представништвима Србије у иностранству. Али, овде у Србији је и за њих брже и лакше и – много јефтиније. Познато је да морају да имају и друга документа, попут извода из матичних књига рођених или уверења о држављанству, који нису старији од шест месеци, а та документа такође једино могу да се изваде у Србији, никако у иностранству. Ја сам пре петнаестак дана већ био овде, а сада сам довезао брата и његову супругу – испричао нам је Ахмет Назири, кога смо затекли недалеко од седишта управе полиције у Нишкој Бањи.
Занимљиво је да косовски Албанци и припадници других националности у Србији поред пасоша ваде и српске личне карте. У Нишу већ седам година, од напада на службенике наше полиције у Приштини 2001. године, где је годину и по дана после бомбардовања постојала и радила служба која је тамо издавала лична документа, постоји посебно одељење Управе за грађанска стања са матичним књигама бројних општина на Косову. Свакодневне су гужве и пред овом службом и то са разлогом – документа која Албанци и други са Косова добијају од Унмика у Приштини, Урошевцу, Гњилану, Вучитрну, Призрену, Пећи и другим местима важе само у покрајини. Чак их ни постојећи међународни органи не признаје ако, на пример, Албанци са Косова хоће да уђу са територије покрајине у Србију. За нешто тако потребна им је ипак и признаје се само српска лична карта.
Како је јуче „Политици” потврдио Миодраг Јанковић, начелник Полицијске управе Приштина са седиштем у Нишкој Бањи, становници Косова и Метохије однедавно подносе и захтеве за нове („црвене”) српске пасоше који садрже, поред свега другог, и биометријске податке. Иста је ситуација и у вези са подношењем захтева за издавање нових српских личних карата, што нам је Ахмет Назири потврдио следећим речима: „За нас је у овом тренутку ипак само српски пасош право богатство”.