Одметнути конгоански генерал Лорен Нкунда држи обећање о прекиду ватре у покореној провинцији Западни Киву.
Прошлог викенда, пошто је поразио трупе државне армије и малобројне „плаве шлемове” у пограничној области, Нкунда је отворио хуманитарни коридор за дотурање стране помоћи угроженим цивилима. Први велики хуманитарни конвој УН стигао је јуче у близину провинције престонице Гоме: пристигли доброчинитељи су на лицу места затекли сабласну сцену – спаљене и сравњене избегличке кампове које је у великој журби преко ноћи без трага напустило преко 50.000 цивила! Запрепашћени хуманитарци нису имали коме да дотуре помоћ: из централе УН наложена је хитна истрага.
„УН ће покушати да пронађу где су отишле десетине хиљада угрожених цивила”, преноси Би-Би-Си. „Цивили највероватније тумарају по џунгли, без хране и воде, на мети дивљих звери”, додаје Ројтерс.
Тако је хуманитарна катастрофа на истоку ДР Конга последњих дана све сложенија.
Док УН трагају за несталим конгоанским цивилима, влада у Киншаси упутила је апел Анголи да поново, као и 1998. године пошаље трупе на исток ДР Конга у борбу против побуњеника. Предлог конгоанског парламента председнику Жозефу Кабили да отпочне директне преговоре са Лореном Нкундом шеф државе је одбацио. Одметнути генерал, који држи стратешке положаје на рудама богатом истоку ДР Конга, више не пристаје на директне преговоре са Киншасом – без спољног посредовања.
Западна дипломатија – са осведоченим пословним интересима у ДР Конгу, ових дана се упиње да приволи председника ДР Конга и Руанде на преговоре око збивања у Западном Кивуу.
Западне рударске компаније пажљиво прате ескалацију напетости у ДР Конгу. Наиме, влада у Киншаси је ових дана заокружила једногодишњу ревизију свих рудних споразума склопљених у од почетка првог афричког рата у ДР Конгу августа 1998. године. Према првим налазима, већина рударских концесија (од укупно 61) додељена је странцима под сумњивим околностима.
Да ли ће генерал Нкунда у новонасталој војној ситуацији поштовати уносне уговоре за експлоатацију рудника дијаманата, колтана, уранијума... које је Киншаса склапала на југоистоку ДР Конга?
След догађаја у ДР Конгу за сада је неизвестан. На наговор комесара ЕУ за развој Луја Мишела конгоански председник Кабила и лидер Руанде Пол Кагаме започеће преговоре највероватније крајем ове седмице у Најробију.
Тема најављеног самита већ је спорна – наиме, генерал Нкунда није позван на самит у Најробију.
Из базе у једној напуштеној белгијској фарми, у срцу екваторијалне прашуме, Нкунда је ових дана поновио да неће одустати од борбе све док са истока ДР Конга не оду Хуту, виновници геноцида у суседној Руанди 1994. године.
Ових дана источне границе ДР Конга све су порозније: побуњенички покрет Божја армија отпора, вијајући своје противнике, упао је са територије Уганде у ДР Конго.