Упадљиво малобројни одред „плавих шлемова” у Гоми, главном граду конгоанске провинције Северни Киву, напето ишчекује овај викенд.
Изнурени – 629 Уругвајаца и 700 Индуса под заставом УН – наиме већ седам дана налазе се у обручу око 4.000 побуњеника одметнутог конгоанског генерала Лорена Нкунде. Из базе УН у Гоми, надомак најактивнијег афричког вулкана Њамурагира, уругвајски генерал Хорхе Росалес, командант базе УН у Гоми, уочио је јуче злокобну новину у противничким редовима.
„Побуњеници су добили појачање из Анголе. База УН у Гоми трпи артиљеријски напад са околних брда”, јавио је генерал Росалес централној мисији МОНУЦ-а у 1.580 километара удаљеној Киншаси.
Ако је генерал Росалес добро видео, сукоб у рудама пребогатој пограничној провинцији Северни Киву драматично је ескалирао. Како ће генерал Росалес сада извршити најновији налог команде УН да мировњаци морају „свим средствима” одбранити Гому – иначе главну извозну луку калаја из ДР Конга?
Позивајући са на седму тачку Повеље УН, команда је наложила „плавим шлемовима” у Гоми да „пуцају на побуњенике” у случају да покушају да освоје град.
После жестоке двомесечне офанзиве, Нкундини побуњеници су се
1. новембра ушанчили на 12 километара од пограничног града на обали језера Киву. Нкунда је тада сам прогласио примирје око Гоме, али је наставио са офанзивом широм Северног Кивуа. Нкундине снаге освојиле су јуче положаје на седам километара од Гоме.
Шта даље смера генерал Нкунда?
У овом тренутку уругвајски командант мировних снага у Гоми препуштен је својој процени.
Међународна заједница, наиме, за сада покушава да разреши кризу на истоку ДР Конга без директних разговора са генералом Нкундом! УН су јуче у главном граду Кеније организовале међународни самит о кризи у Северном Кивуу, на коме су протагонисти били председник ДР Конга Жозеф Кабила и лидер суседне Руанде генерал Пол Кагаме.
Уместо дефанзивних саговорника, који треба да помогну око решавања оружане кризе, Кабила и Кагаме оштро су критиковали УН.
„Мировна мисија УН у ДР Конгу одговорна је за злочине против човечности у Северном Кивуу. Мисија МОНУЦ није предузела ништа да заштити десетине хиљада цивила од злодела побуњеника Лорена Нкунде”, упозорио је Жозеф Кабила. „Немоћна мисија УН у ДР Конгу без доказа оптужује Руанду да је уплетена у кризу на истоку ДР Конга. Призивањем Руанде на преговоре о конгоанској кризи, међународна заједница покушава да замаскира своју одговорност због неуспеха јалове мисије”, оптужио је генерал Кагаме.
Суочен са ескалацијом ратне драме на истоку ДР Конга, генерални секретар УН Бан Ки Мун затражио је јуче од Савета безбедности да отпошаље још 3.000 „плавих шлемова” мисији МОНУЦ која већ иначе слови за најмногобројнију (17.000 мировњака) и најскупљу у историји Светске организације.
Зашто се крајем августа, када је Лорен Нкунда почео офанзиву по Северном Кивуу, тамо налазило само 5.000 „плавих шлемова”? Зашто се у главном граду Гоми у овом тренутку налази три пута мање мировњака од потенцијалних нападача на прилазима граду?
Генерал Нкунда запретио је јуче да ће ако Кабила брзо не пристане на директне разговоре – кренути на Киншасу да сруши режим.
Шта ће се у међувремену десити са опкољеним „плавим шлемовима” у Гоми?
-----------------------------------------------------------
Битка за конгоански калај
Од почетка Нкундине офанзиве на Гому, цена калаја на светским берзама скочила је 31одсто. ДР Конго је иначе шести светски извозник калаја, који подмирује четири одсто глобалних потреба за овим ретким металом. Највећи конгоански рудници калаја налазе се дуж источних граница ове централноафричке државе. Главни град конгоанске провинције Северни Киву - Гома истовремено је највећи центар извоза руде калаја, која се преко Руанде и Уганде допрема до лука на Индијском океану.
На јучерашњем самиту о конгоанском конфликту у Најробију, европски комесар за развој Луј Мишел инсистирао је да „битка за рудно благо буде кључ разумевања конгоанског конфликта” и затражио хитне мере за спречавање илегалног извоза ретких руда са истока ДР Конга.