Власници сплавова редовно морају да брину због разузданих и пијаних гостију, међу којима се лако нађу и они који су спремни на олаке свађе и разрачунавање песницама, па и ножевима и пиштољима. У последње време, међутим, речним угоститељима страх утерују и учестали пожари на клубовима на води.
Осим култног локала „Црни пантери”, који је изгорео минулог викенда, још два сплава су пламтела у протеклих месец дана. Гостију у тим тренуцима није било ни на једном и нико није страдао, али мере безбедности на добром делу сплавова су такве да ни погибија посетилаца не би била изненађење. Како гужва која засипа сплавове сваке ноћи није ништа у поређењу са кркљанцем који ће на „извиканим” клубовима на води „избити” када падне новогодишња ноћ, право је време да се власници замисле да ли су осигурали безбедност својих гостију.
Гаранцију да нема ризика за љубитеље ноћног живота могла би да пружи уредна регистрација сплавова, коју је немогуће спровести док комисија стручњака не потврди да је пловило безбедно, објашњавају угоститељи. Ако је то критеријум, од свих сплавова у Београду опасност не прети, како наводе у Лучкој капетанији, на свега 12, колико је затражило и добило регистрацију. Додуше, још два су при крају ове процедуре.
– Молимо све који намеравају да Нову годину дочекају на сплаву да провере списак регистрованих пловних објеката у Лучкој капетанији. Нарочито упозоравамо на позиве за новогодишње крстарење, који су разглашени на све стране иако само четири пловила, „Сирона”, „Danuvie”, „Carpe diem”и „Данка”, имају дозволу за превоз путника. Ми не можемо да стигнемо на сва потенцијално опасна места, тим пре што смо, због удара кошаве и високог водостаја, практично у ванредном стању – упозорава Иван Јовановић, начелник Капетаније.
Сплавови морају имати ваљан пројекат, противпожарни елаборат, атестиране ватрогасне апарате и људство обучено да правилно реагује ако „бљуне” ватра. Поједини клубови на води унајмљују фирме које периодично проверавају да ли се одржавају све мере предострожности.
– До марта, када су их инспектори пописивали, једва да се иједан сплав интересовао за тај тип услуга, само они који су и раније имали мука са инспекторима или су их задесили пожари. Не наплаћујемо много, тако да то не може бити изговор, али многи неће да дају ни пару ако их на то не натерају – каже Ненад Маринковић, власник предузећа „Ватротех”.
Сплавари се ипак жале на високе трошкове и тврде да би много више њихових колега плаћало скупу регистрацију када би од града барем нешто добили заузврат.
– Регистрација је нужна и ми смо је прошли, али од ње немамо ништа. Момци из Речне полиције су сјајни али не располажу бродом који може да гаси пожаре – прича власник познатог клуба на води који је желео да остане анониман.
Осим што нема брода који би притекао у помоћ, гости би са запаљеног сплава морали да беже тако што би скакали у воду или се међусобно газили како би побегли на копно. Скакати у ледену воду из загрејане просторије, „подгрејан” алкохолом, није начин на који је препоручљиво спасавати се, док ће излаз на копно, често једини, бити затрпан људима у паници.
– Проблем је што нема прецизних стандарда за градњу и противпожарну заштиту оваквих објеката. Узмите сплав који прима 1.700 особа и поредите га са новосадским позориштем у које стаје 1.000 посетилаца, има три излаза и није испуњено припитим људима – рекао је Иван Јовановић.
С обзиром на све што може да пође наопако, није чудно што осигуравајућа друштва оклевају да издају полисе клубовима на води. Тома Јовановић из „Црних пантера” каже да њихов сплав, стар 30 година, ниједна осигуравајућа компанија није хтела да узме под окриље.
– На крају смо одустали од осигурања тако да сад немамо никога ко би нам надокнадио штету. Они су били вољни да издају полисе само сплавовима вредним на милионе, као оним код хотела „Југославија” – објашњава Јовановић.
Он додаје и да је потребно да „Електродистрибуција Београд” доведе у ред потес Саве где се налазио сплав „Црни пантери ”. Према његовим речима, тај део обале се тек сређује, електрични стубови су истрошени и каблови висе над водом, што увећава ризик.