понедељак, 13.07.2020. ✝ Верски календар € Курсна листа
петак, 20.02.2009. у 22:00

Партизан и Звезда за трофеј

Заслужено у финале: Драгићевић ефектно додаје поред Самарџиског (Фото Стеван Лазаревић)

Ниш – Најзанимљивију утакмицу досадашњег тока финалног турнира Купа Радивоја Кораћа одиграли су Црвена звезда и ФМП Железник у другом полуфиналу. Славнији клуб успео је да оствари победу захваљујући којој ће моћи своје представљање у Нишу да окарактерише као успешно и ако вечерас (18 ч) у финалној утакмици не победи браниоца трофеја Партизан.

Звезда је до финала дошла играјући без двојице свијих носилаца игре Мариновића и Робертса који су повређени као и недавног појачања Марковића који ће тек стећи право да игра. Показала је више него добру кошарку и победила са 85:80 (30:22, 20:20, 17:22, 18:16).

Тим из Железника је у трећој четвртини успевао да дође до предности али Црвена звезда је брзо вратила вођство које је чувала до краја. Американац Овенс је са два промашена слободна бацања појачао драматику, али је убрзо потом са два погођена пенала 13 секунди пре краја отклонио неизвесност (84:80). У финишу је велику улогу одиграо и Кикановић који до 28. минута није имао ниједан кош.

Било је неизбежно да у другом полувремену дође до пада у игри Звезде будући да је првих 20 минута она играла заиста сјајно. Ученици Светислава Пешића у првом полувремену реализовали су чак 80 одсто својих нападачких акција (24 од 30) предвођени Марком Кешељом. Један од оних који је у том периоду био најзаслужнији за добро избалансирану игру победника, у којој су скоро сви давали допринос, био је млади Немања Бјелица. На крају овај плејмејкер, не тако давно прекомандован са крилног центра, био и најбољи актер меча. Поред тога што је имао 10 поена, пет асистенција и четири скока био је и аутор два најатрактивнија потеза: у једној ситуацији је ефектном блокадом зауставио центра ривала Самарџиског, а мало касније је, пошто је освојио лопту под својим кошем, са њом претрчао цео терен и положио је у кош.

Кошаркаши ФМП-а су у финишу тројкама јурили Звезду, а да су били и слабији него што то показује резултат види се из односа укупних статистичких показатеља корисности (Звезда 97, ФМП 68).

Тренер Железника Милован Степандић дао је следећи коментар:

– Они који је требало да буду храбрији укључујући и мене то нису били. Промашили смо много слободних бацања у првом полувремену. На крају сви се ми делимо на Партизан и Црвену звезду, не знам само да ли смо ми остали ћурани да чорба буде маснија...

У 16. минуту ове утакмице настављен је сукоб Светислава Пешића и судије Милије Војиновића. Звездин тренер је после недавног вечитог дербија изјавио како Војиновића не жели да види више никада, а најмање на терену. Млади арбитар, међутим, био је делегиран за главног судију Звездиног четвртфинала против Металца, а синоћ је био други судија. Пешићу је у другој четвртини техничку грешке досудио са раздаљине од десетак метара и не прилазећи после тога нашем прослављеном тренеру.

– Финале је увек посебна утакмица за сваког играча. Надам се да се у Србији не зна унапред шта ће бити у финалу. Нека победи ко пружи више. Ми се нећемо предати, мислим да нисмо аутсајдери иако Партизан јесте фаворит, на само зато што ми немамо два играча већ због његовог укупног квалитета као и чињенице да је у напону игре и форме. Ова победа је награда за уложени труд. Знао сам да ћемо доћи у кризу у једном тренутку што се догодило у трећој четвртини, али смо се вратили – рекао је Пешић.

Дворана: „Чаир”. Гледалаца: 3.500. Судије: Белошевић (Београд), Војиновић (Нови Сад) и Глишић (Београд).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кешељ 13 (1), Кикановић 10, Ковач 2, Медовић, Стевић 6, Драгићевић 12, Милошевић 2, Овенс 16 (2), Шепа, Штимац 2, Бакић 12 (2), Бјелица 10.

ФМП: Човић 9 (1), Живановић, Лабовић 18 (4), Лазић 5 (1), Илић 4, Стаменковић, Радуљица 13, Протић 4, Мусли, Самарџиски 10, Јеремић 16 (3), Милутиновић 1.

---------------------------------------------------

„Црно-бели” силовити

Ниш – Кошаркаши Хемофарма неће по лепом памтити полуфинални сусрет Купа Радивоја Кораћа на чијем почетку је и изгледало да имају чему да се надају против великог фаворита. Вршчани су водили и са 13 поена предности, а у редовима Партизана било је нервозе па је тренер Душко Вујошевић већ у 8. минуту зарадио техничку грешку због приговора. Али као да је све то само наљутило „црно-беле” који су у другој четвртини за пет минута направили серију 13:0 и дошли до игре која је у другом полувремену на моменте била и спектакуларна – 83:67 (16:25, 23:11, 21:7, 23:24).

У другој четвртини шампиона је покренуо Петар Божић са две тројке. Сјајни капитен који по традицији пружа одличне партије против клуба из којег је пре пет година дошао у Партизан за само седам минута на паркету у првом полувремену остварио је учинак по којем је био и први стрелац и први скакач своје екипе у тој половини меча.

Хемофарм је у у првом полувремену предводио његов капитен Стефан Марковић са 12 поена али је овај младић у другом полувремену остао без поготка. Његова серија промашаја омогућила јер Партизану да у трећој четвртини брзо дође до 10 поена вишка и како се показало утакмица је тада била практично решена. У трећој четвртини одбрана Београђана била је као нишка тврђава па су за Вршчане поентирали само Божовић (4) и Павковић (3). Ова двојица су у другом полувремену заједно убацила 27 од 34 поготка Хемофарма и тако успели да сачувају свој тим од катастрофе.

Партизан је у његовој другој фуриозној серији (11:0) предводио Новица Величковић на крају први актер меча који је поред 20 поена имао пет асистенција и 4 скока.

– Била је ово изузетно тешка утакмица. Имали смо лош старт али смо после контролисали игру. Сада морамо да се одморима за финале, рекао је крилни центар „црно-белих”.

Тренер кошаркаша Хемофарма Стеван Караџић честитао је победнику и рекао:

– Прво полувреме смо одиграли на високом нивоу. Имали смо неколико пехова да нам Партизан постигне тројке у тренуцима када истиче напад. У полувремену сам упозоравао играче да Партизан у трећој четвртини прави велике налете, али нисмо успели да одговоримо на игру противника. Све је већ било одлучено у тој четвртини. Хендикеп за нас било је то што Мачван и Бадер нису могли да играју због исцрпљености темрературом коју су имали протеклих дана, Марјановић није имао своје вече па се само са Божовићем није могло против Партизанових центара.

Партизан је све време имао велику подршка навијача у дворани чаир и нема сумње са ће тако бити и у финалу (данас у 18 часова).

– На нама је бреме фаворитаи зато смо кренули мало слабије, рекао је Душко Вујошевић. – Хемофарм има свој квалитет. Његова форма је у узлазној линији и добро игра у еврокупу. Зато је ово била тешке утакмица. Од почетка другог полувремена ми смо контролисали ток меча али у наредним борбама за трофеје Хемофарм ће и нама и осталима бити велики конкурент. Верујем да ћемо освојити Куп, а надам се да противник у финалу неће бити Црвена звезда...

Дворана: Чаир. Гледалаца: 5.000. Судије: Јовчић (Београд), Нешковић (Краљево) и Чукаловић (Београд).

ПАРТИЗАН: Тепић 13 (3 тројке), Милошевић 2, Рашић 2, Трипковић 9 (3), Величковић 22, Лазми 3, Алексић 3 (1), Витковиц, Божић 11 (3), Ракочевић 11, Весели 8, Вранеш 1.

ХЕМОФАРМ ШТАДА: Станковић 17 (4), Деспотовић, Јоксимовић 3 (1), Божовић 20 (1), Марковић 12 (2), Савовић 4, Крстовић 6, Мачван, Петровић, Борисов 1, Марјановић, Бадер 4.