Власницима сплавова који закидају цех за потрошену струју почеће од данас да стижу опомене „Електродистрибуције Београд”. Уколико не испоштују рок и три дана од пријема упозорења не плате бар део дуговања, од понедељка ће весела свирка на њиховим понтонима бити утишана маказама ЕДБ-а. Нема правила код кога ће радници дистрибуције прво да бану, али поред мањих дужника на оку држе нарочито оне чији се дугови врте око милион динара.
Како објашњава Весна Миличић, шеф службе обрачуна и наплате, алармантан дуг има сплав „Савски галеб” у новобеоградском Блоку 44.
– Он је један од већих потрошача електричне енергије, вероватно се греју на струју. Ове године нам није дао ни динара, дугује 1.104.000 динара. Последњи пут је у мају 2008. за струју уплатио 70.000 динара – наводи Миличићева.
Одмах за „Савским галебом” на листи дужника је власник луксузног „Бахуса” једног од најстаријих сплавова на Земунском кеју. За организовање романтичних вечера и поверљивих пословних сусрета потрошио је, а није платио 670.000 динара струје.
Од септембра 2007. године рачуне за електричну енергију није измиривао ни газда „Моцарта”, још једног од брод ресторана у близини хотела „Југославија”. Потраживања ЕДБ-а од њега је 317.000 динара.
На тој релацији познате посетиоце гости, а струју не плаћа власник чувеног сплава „Свети Никола”. Има неплаћене рачуне за струју од 391.000 динара, газда „Отарда” дугује 329.000 динара, а „Амфоре” 324.000 динара.
Газде два „Боема”, у Југ Богдановој улици и на Савском пристаништу укупно ЕДБ-у дугују 160.000 динара. Последњи новац за струју дали су почетком месеца, али уместо 136.000 колико им је назначено на рачуну, платили су 34.000 динара.
Како објашњава Миличићева, они пристају на сваки договор, па и да са дужницима склопе уговор да им на рате отплаћују дуг. Све док не истекне рок за рекламацију последњег рачуна радници ЕДБ-а не искључују струју, а како наглашава, никада то не чине пре слања опомена пред искључење.
Газде последњих година ипак више плаћају струју него раније, а и читачима потрошене енергије много је лакше него крајем претходног века.
– Мало је оних који нам никада не плаћају рачуне, јер наши читачи обилазе сплавове, па их попишу и пријаве нам уколико се појави неки нови. Највећи хаос владао је деведесетих када су сплавове махом држали мафијаши, па то је био „дивљи запад”. Нисмо смели ни да дођемо да им искључимо струју. Сада обично пресечемо кабл на обали, до бројила тешко стижемо, јер сплавови раде ноћу, а ми дању – објашњава Миличићева.