ТРАГОМ ВЕСТИ
Весна Ракић-Водинелић, професорка Правног факултета Универзитета Унион, ових дана је на свом блогу (pescanik.net) дигла глас против градских власти које суна адресе скоро 200.000 домаћинстава у Београду послале уплатнице Инфостана, са исписаним, наводним износом дуга према овом јавном предузећу.
У свом тексту,др Ракић-Водинелић је извела суптилну анализу овог случаја и изнела јасан закључак о законској и правној неодрживости наплате наводних дуговања Инфостану. Упркос томе што експерти овог јавног предузећа акцију бране, истина нејасно и немушто, баш као што није јасно на којим ће то разним местима грађани моћи да упуте своје жалбе, на шта их упућује градоначелник Драган Ђилас, уз великодушно обећање да ће камате бити ,,опроштене”, уколико људи потрче и уплате тражени новац закључно са 2008. годином.
Многи су то и учинили, о чему ових дана сведоче редови пред шалтерима Инфостана и Четвртог општинског суда у Београду.
Професорка Ракић-Водинелић је у пуном складу с логиком грађанске акције покренула личну иницијативу која истински доличи цивилном сектору. При томе се није ограничила једино на поменуту, сложену правну анализу, како би доказала правну неодрживост амбиција Инфостана, већ је учинила и битни додатни корак. Свој блог је претворила не само у професорску, већ и у радионицу грађанског активизма, у неку врсту дигиталног амфитеатра, кроз који струји њена порука свима који су добили ,,претећу уплатницу”, како је она дефинише:
,,Свакако не треба чекати у Инфостану нити у Четвртом општинском суду. Не треба платити ништа на основу претеће уплатнице, не треба потписати никакво поравнање које Инфостан нуди, не треба упућивати молбе или жалбе градоначелнику”, одрешита је у свом закључку др Ракић-Водинелић.
А како да се понаша грађанин коме дрхте руке због ,,претеће уплатнице”? Професорка Ракић-Водинелић таквом нашем суграђанину препоручује ,,да се определи за један од два начина понашања”.
Први начин је следећи:,,Да не чини ништа, дакле да не плаћа, не потписује поравнања, да не нуди своје признанице као доказ (ако их уопште има за свих последњих 10 година), да не чека, не моли, не жали се. Дакле, дословно да не уради ништа. Остаје да чека да види да ли ће Инфостан покушати било да поднесе тужбу, било предлог за извршење. Ако грађанин добије од суда решење о извршењу на основу веродостојне исправе (које мора бити уручено лично, са доставницом), одмах треба да напише приговор. Приговор се шаље истом оном суду који је донео решење о извршењу (углавном Четврти општински суд у Београду), препорученом пошиљком, у два примерка, потписано од оног грађанина на кога гласи решење”.
Други начин на који грађанин може да поступи је следећи: ,,Може, ако жели да обесхрабри нечасне намере Инфостана, да, не чекајући тужбу или решење о извршењу, препоручено упути Инфостану писмо”.
Као што се види, др Ракић-Водинелић додатно се потрудила да заинтересованим грађанима, преко свог дигиталног амфитеатра, дефинише и мустре приговора, односно писма, како би одговорили на акцију Инфостана.
Да ли ће због ове њене личне грађанске иницијативе букнути нека врста дигиталне буне против харачлијских апетита градских власти, видеће се врло брзо. До тада, грађани треба да знају за још једну препоруку др Весне Ракић-Водинелић: ,,Ако грађанин испуни обавезу према Инфостану и кад је та обавеза застарела, макар грађанин и био у заблуди, тј. макар и није знао за застарелост, не може од Инфостана тражити назад оно што је на име застареле обавезе платио”.
Тако каже слово закона.
Слободан Кљакић
-----------------------------------------------------------
НС: Инфостан је паразит на леђима Београђана
Председник београдског одбора Нове Србије Борислав Боровић изјавио је да ће тражити укидање Јавног предузећа „Инфостан” и предложити наплату комуналних услуга преко надлежних комуналних предузећа и распоређивање запослених у Инфостану на исте послове у та предузећа, саопштено је јуче из ове странке.
Боровић сматра да је „Инфостан” „паразит на леђима Београђана, преко којег се годинама уназад, без икакве контроле, захвата новац грађана за рачун градских власти и за само предузеће у којем су плате највеће у граду”.
„Ставку по ставку, из уплатница 'Инфостана' ћемо доказати да су износи надувани и нереални и да се тако Београђани годинама систематски поткрадају”, указује се у изјави Боровића.
Он је назвао „екстраобманом” најаву градског већа Београда да ће, као уступак грађанима, отписати камате за дужнике јер сматра да се заправо ради о отпису камате на камату.
Фонет