Према извештајима агенција
Најроби, Џибути – Ричард Филипс (53), амерички капетан трговачког брода „Маерск Алабама”, покушао је у четвртак око поноћи да побегне од сомалских пирата који су га пре четири дана отели са лађе носивости 17.000 тона и пребацили на чамац без горива. Под окриљем ноћи, некадашњи бостонски таксиста скочио је у океан и запливао као оближњем разарачу морнарице САД, али су га отмичари сустигли и вратили назад. Драма отетог америчког капетана, о чијем ослобађању преговарачи ФБИ увелико контактирају са сомалским клановима на 3.300 километара дугој обали анархичне државе, добила је тако нови обрт.
До јуче пирати нису повредили Ричарда Филипса, захтевајући од „Бејнбриџа” и ФБИ дозволу слободног проласка у замену за ослобађање капетана. Затим је напетост ескалирала. Из базе у Бахреину ка месту отмице упућена су још „два-три” америчка ратна брода подршке. Са сомалске обале ка истој коти кланови који подржавају пирате послали су одвојеним рутама два чамца пуна наоружаних пирата ради подршке „својима”. Истовремено, преговарачи ФБИ су се сместили на неидентификованој локацији на рогу Африке.
Шта је судбина Ричарда Филипса – у овом тренутку је неизвесно. Након неуспеле отмице „Маерск Алабаме” 8. априла, киднаповања капетана и доласка ратног разарача „Бејнбриџ”, трговачки брод натоварен хуманитарном помоћи отпловио је са лица места. Амерички официри са „Бејнбриџа” попели су се на „Маерск Алабаму” и оспособили га за пловидбу ка луци Момбаса где треба да стигне у недељу.
На месту отмице остали су за сада само пиратски чамац са америчким таоцем и „Бејнбриџ” који учестало шаље борбени хеликоптер у ниски надлет гусарске бродице.
Опремљени сателитским телефонима, пирати су већ поручили да се не плаше Американаца, јавља АФП. „Узвратићемо ако нас Американци нападну, или покушају да ослободе капетана”, поручио је, кажу, један од пирата на чамцу у кратком нервозном разговору са Ројтерсом.
На другом крају света, амерички државни секретар Хилари Клинтон је оценила да су „сомалски пирати обични криминалци”. Пентагон је већ најавио да је безбедност отетог америчког капетана „апсолутни приоритет” и да ће се залагати за „мирно решење”. Амерички председник Барак Обама је све време у току са развојем отмице Ричарда Филипса, саопштио је портпарол Стејт департмента.
(/slika2)У јазбинама сомалских пирата дуж обале тренутно се, иначе, налази 18 отетих страних бродова и преко 260 талаца. У борби против све дрскијих сомалских пирата тренутно је ангажовано најмање 12 ратних бродова западне алијансе, као и низ војних бродова Немачке, Кине, Русије, Јапана, Малезије и других земаља.
Команда америчке Пете флоте ове седмице је упозорила на ескалацију дејстава сомалских пирата далеко на пучини Индијског океана, на југ чак до Сејшела и Мадагаскара. Од почетка седмице пирати су отели једну француску луксузну јахту и четири трговачка брода.
Америка, највећа војна сила света, тако се нашла сучељена са противником на кога није рачунала и за кога се није припремала. „Сомалски пирати данас оперишу на око 2,5 милиона квадратних миља пучине Индијског океана. Све поморске снаге света немају довољно бродова да заштите 20.000 бродова који годишње плове дуж западног обода Индијског океана ка Аденском заливу и Суецком каналу”, оценио је Дејвид Шин, амерички стручњак за рог Африке.
Све док се Савет безбедности УН не позабави проблемом анархије у Сомалији, нема шансе да пиратски напади престану, чак и поред све бројнијег присуства моћних ратних бродова у региону, сматра Ахмеду Улд Абдала, специјални изасланик УН за Сомалију.
-----------------------------------------------------------
Симболика у имену америчког разарача
„Бејнбриџ” - први амерички ратни разарач „који је притекао у помоћ отетом капетану трговачког брода „Маерск Алабама” 9. априла - има симболично име, преноси АФП. Наиме, разарач „Бејнбриџ” добио је име по Вилијаму Бејнбриџу (1774-1833), поморцу коју је неславно пао у руке владару Алжира за време Варварских ратова које су САД 1801-1805. године водиле против северноафричких султана ради обезбеђивања безбедне пловидбе у Медитерану.
Отмица Ричарда Филипса, капетана „Маерск Алабаме”, већ је ушла у историју америчке цивилне и војне морнарице. Наиме, то је први пут у последњих 200 и више година да су беспризорни пирати успели да се попну на брод под заставом САД и отму њеног капетана.
Т. В.
----------------------------------------------------------------------------------------
Пирати траже два милиона долара за америчког капетана
Могадиш–Сомалијски пирати који у заточеништву држе Ричарда Филипса, капетана данског брода „Маерск Алабама”, затражили су јуче два милиона долара за његово ослобађање.
Један од отмичара рекао је за агенцију Ројтерс да пирати држе и отети немачки брод са страном посадом у близини места у Индијском океану где се налази пиратски бродић и киднаповани капетан, које надзиру амерички војни бродови.