Привреда Србије може да рачуна на још 40 милијарди динара кредита за ликвидност уз још ниже камате, чиме се кредитни пакет повећава на 180 милијарди динара. На кредите са девизном клаузулом који се убудуће буду одобравали зарачунаваће се готово упола нижа годишња камата од досадашње – три уместо 5,5 одсто, а зајмови за репрограм окамаћиваће се са 4,9 процената. Уз девизне кредите одобраваће се и динарски уз камату која тренутно износи 10,5 одсто, односно 3,5 одсто нижу од референтне каматне стопе Народне банке Србије, а они који се одлуче на задуживање у динарима ће моћи да добију највише од два милиона (предузетници) до 400 милиона динара (велика предузећа).
Ово је део допуњеног стимулативног пакета мера за подршку српској привреди који је јуче усвојила Влада Србије. Примењиваће се од 18. маја, а новинарима га је јуче образложио потпредседник и министар економије Млађан Динкић.
Такође, извозници могу да рачунају на двоструко веће кредите – до четири милиона евра, а повољни потрошачки зајмови одобраваће се и за куповину грађевинског материјала. Сем кредита за инвестиције из удружених средстава Фонда за развој и банака, посредством Фонда за развој и ове године ће се одобравати најповољнији зајмови на српском тржишту – укупно 18 милијарди динара: три милијарде без хипотеке за почетнике у бизнису и 15 милијарди динара за мала и средња предузећа уз камате од 0,5 одсто до 2,5 одсто годишње, зависно од степена развијености општине на којој се програм реализује.
Динкић је још једном потврдио да ће врло брзо вратити субвенционисани стамбени кредити, али само за куповину станова у новоградњи, уз договор са локалним самоуправама о јефтинијем земљишту и измену закона о изградњи којима ће се укинути компликоване административне процедуре као узрок споре градње и корупције. Најавио је и више инвестиција у инфраструктуру, а за недељу 10. мај почетак, односно наставак радова на Коридору 10 на коме су посао добиле домаће фирме.
Иначе, Динкић је уверен да се Србија „лагано креће ка излазу из тешке економске ситуације” и да показатељи о извозу и производњи, после фебруарског краха, наговештавају „почетак краја кризе”. Колико ће излазак из кризе трајати, зависиће, каже, пре свега, од спољних фактора.
Весна Јеличић
-----------------------------------------------
Коме веровати
– Влада Србије нема резервни план који се помиње у јавности, ово је једини план Владе Србије, који ће нас извући из кризе. Тачно је да су јануар и фебруар били катастрофални, али подаци за март у коме је заустављен пад производње и извоза охрабрују, као и најаве повећаних поруџбина за овај месец. Другим речима, не очекујемо додатне рестриктивне мере. Неће бити нових пореза, али има више новца за ликвидност и више улагања за инфраструктуру. Ако ове мере не дају довољне резултате, додаћемо још пара за ликвидност, ако не буде довољно ефеката од изградње ових аутопутева, градићемо још више – био је категоричан министар економије.
А на питање новинара „зашто онда министарка финансија говори о резервном плану”, Динкић је кратко одговорио:
– Верујете овога пута мени.
Весна Јеличић
---------------------------------------------------------------
Косово ће морати да враћа дугове
– Уколико Косово буде било примљено у ММФ и Светску банку, што је изгледно, оно ће преузети плаћање више од милијарду долара „косовског” дуга, тим пре што Србија у последњих десет година нема ни динар фискалног прихода са подручја Косова и Метохије. Међутим, то не значи сувереност државе Косово, јер отплата дугова може бити везана и за царинске територије. Не треба мешати отплату дуга са питањем суверености. Ако Косово постане чланица ових институција, мораће и да плаћа дугове, чиме ће бити растерећен наш буџет – објаснио је Динкић одговарајући на питање новинара.
----------------------------------------------------------------
Цех лагодног живота
Панчевачку „Петрохемију” чека озбиљно реструктурисање, које укључује и свођење трошкова на ниво који гарантује профит, оцена је Млађана Динкића.
Јер, како каже, ова компанија која, иначе, има тржиште, у великим је губицима (прошлогодишњи минус је 90 милиона евра), дугује за испоручену нафту више од 110 милиона евра, а запошљава 2349 људи са просечном зарадом од 75.000 месечно, што није примерено резултатима пословања. Са лагодним животом се, сматра, мора прекинути, јер нама не треба нам извозник који губи већ извозник који добија.
-------------------------------------------------------------
Позив радницима
(/slika2)Министар рада и социјалне политике Расим Љајић позвао је јуче раднике у Србији да се уздрже од радикалних видова протеста, посебно оних који угрожавају животе људи, а социјалне партнере да се активно и у складу са законским могућностима укључе у решавање проблема.
Такође, Љајић је, након јучерашње седнице владе и заседања Социјално-економског савета, изјавио да Влада Србије у решавању социјалних проблема неће правити преседане и одступати од законских овлашћења, јер би тиме, како је упозорио, била изазвана ланчана реакција опасна по економију земље.
Кад је реч о штрајку глађу радника крагујевачког „Партизана” влада ће одиграти медијаторску улогу, односно покушати да приближи ставове послодавца и радника, који у овом тренутку још нису близу решења које би задовољило ове стране.
Социјално-економски савет јуче је упознат и са најновијим стимулативним економским мерама владе, али ће коначан став заузети пошто их сви социјални партнери додатно анализирају.