Директор Међународног монетарног фонда (ММФ) Доминик Строс-Кан оценио је у Бечу да је на истоку Европе, када је реч о економској кризи, очигледно најгоре прошло, али је и упозорио да се, ипак, проблеми могу увек појавити.
Строс-Кан је, на конференцији за штампу, после разговора са министром финансија и вицеканцеларом Аустрије Јозефом Прелом објаснио да сада постоји јасан поглед на ризике и да много тога зависи од финансирања банака у том региону.
У Бечу се шеф ММФ-а извинио за грешке ове институције у оцењивању ризика улагања у исток Европе, што је Аустрији, као једном од највећих инвеститора, донело критике из читавог света, па и глас да јој предстоји државни банкрот.
Грешке у извештају ММФ-а односиле су се пре свега на однос страног дуга и девизних резерви, што је индикатор за презадуженост. За Чешку је ММФ, на пример, утврдио вредност од 236 одсто, што значи да је задужење ове земље три и по пута веће од девизних резерви. Ову вредност ММФ сада је исправио на 89 одсто. За Украјину ранија вредност у висини од 208 исправљена је на 116 одсто.
Исправке су уследиле након захтева народних банака и министара финансија, који су указивали да објављени подаци не могу бити исправни.
Кан је нагласио да грешка не мења у анализи стања у источноевропским земљама и свету. „У источноевропским земљама постоји, као и у другим регионима, као што су Азија или Латинска Америка, већи ризик”, поручио је он.
Неочекивано позитивну оцену дао је и директор Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Томас Мироу, који је рекао да земље централне и источне Европе могу да се надају „могућем почетку краја кризе”, што показују извештаји банака о резултатима који су бољи од очекиваних, као и растући трендови поновног поверења.
Мироу је на конференцији одржаној уочи годишњег састанка ЕБРД у Лондону поновио позитивне коментаре о ситуацији у региону које је раније ове недеље, између осталих, изнео и председник Европске централне банке Жан-Клод Трише.
Директор ЕБРД је том приликом истакао да привредни стручњаци те банке предвиђају да је криза у региону ове године достигла свој максимум, те да у наредној години, још увек уз велике резерве, следи спор опоравак. Мироу је, ипак, још једном потврдио да ће побољшање привредне ситуације бити тешко, што показује и чињеница да је ЕБРД прошле недеље предвидела пад вредности БДП-а за централну и источну Европу од 5,2 одсто.
ЕБРД за наредну годину предвиђа раст БДП-а у региону од 1,4 одсто, док је директор ове банке истакао да ће опоравак бити спорији него након претходних криза због оскуднијих средстава, строжих глобалних правила која регулишу финансијске токове и веће привредне улоге државе која ће касније морати да се покрије већим порезима.
Међутим, разлога за оптимизам у централној и источној Европи има, нарочито зато што је опасност од великог повлачења западних банака из региона избегнута и сада је далеко мање вероватна него пре само неколико месеци, закључио је Мироу.